Hipertansiyon, hiperlipidemi, diyabetes mellitus ve kronikkalp hastalığı olan hastalarda oral ilaç kullanımınauyumu etkileyen faktörler
M. factors which effect the concordance of oral drug intake in patientswith hypertension, hyperlipidemia, diabetes mellitus and chronic heartdisease
- Tez No: 622067
- Danışmanlar: UZMAN İRFAN ŞENCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
İleri, M. Hipertansiyon, Hiperlipidemi, Diyabetes Mellitus ve Kronik Kalp Hastalığı Olan Hastalarda Oral İlaç Kullanımına Uyumu Etkileyen Faktörler, S.B. Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Kliniği, Uzmanlık Tezi, Ankara, 2016. Tedaviye uyum veya daha yeni bir terim ile ''tedaviyi destekleme'' tanım olarak gözlenen davranış etkisinin, tedavinin beklenen standartına oranı olarak ifade edilmektedir. Çalışmamız hastaların oral ilaçlarını tam zamanında ve dozunda almasının önündeki engelleri saptayarak konu hakkında farkındalık oluşturmak ve dolayısıyla ilaç kullanım uyumsuzluğunun neden olduğu o hastalıkla ilgili komplikasyon, hastaneye ek yatış ve maliyet artışının önüne geçmek amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel bir anket çalışmasıdır. Araştırma, Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 15 Ocak 2016 – 1 Mart 2016 tarihleri arasında yapılmış ve toplamda 295 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Gönüllülere 36 soru ile birlikte Modifiye Morisky Ölçeği yüzyüze görüşülerek uygulanmıştır. Modifiye Morisky Ölçeği sonuçlarına göre katılımcılardan 202 kişi (%68,5) yüksek motivasyon düzeyine, 286 kişi (%96,9) yüksek bilgi düzeyine sahiptir. Çalışmamızda yaş ortalaması, günlük kullanılan ilaç sayısı, eğitim durumu, hastalık ve tedavi ile ilgili bilgi düzeyi, ilaç fiyatları, medyadaki sağlık haberleri, komplikasyon, hastaneye yatış, kader ve bitkisel ilaç gibi parametrelerle ilaç kullanım uyumu arasında anlamlı ilişki bulunmuştur. Tedaviye uyumunu artırmak için ulusal düzeyde kampanyalar başlatılmalı, hekimlere kurslar düzenlenmeli, sağlık sisteminin negatif etkileri en aza indirilmeli, hastalara hastalıkları, ilaçları ve bu konunun önemini vurgulayan eğitimler verilmelidir.
Özet (Çeviri)
Ileri, M. Factors which Effect the Concordance of Oral Drug Intake in Patients with Hypertension, Hyperlipidemia, Diabetes Mellitus and Chronic Heart Disease Ministry of Health, Ankara Numune Training and Research and Hospital Family Practice Department, Thesis of Specialization, Ankara, 2016 Concordance of medical therapy or“therapy support”by the newer term means the ratio of behaviour effect to the standard of expected treatment. Our study is a descriptive and sectional one by the aim of establishing the obstacles of patients' behaviours of not taking the pills at proper time and dose and create an awareness to prevent the complication, additional hospital stays and increased costs which are caused by inappropriate drug usage.. . The study performed in Ankara Numune Training and Research Hospital between 15th January 2016 – 1st March 2016 and 295 patients were included the study. Modified Morisky Scale with 36 questions were applied to patients face to face. By the results of Modified Morisky Scale, 202 patients (68,5%) have high motivation, 286 (96,9%) have high level of knowledge. In our study, drug use concordance is found to be correlated with mean age, number of daily taken pills, educational status, knowledge on the illness and treatment, drug costs, news on television about health issues, complications, hospital stay, belief of destiny and herbal medicine. To increase the rate of concordance of medical therapy, national campaigns should be started, courses should be held for physicians, negative effects of health system should be minimalized and the patients should be given education on their illnesses, drugs and the importance of the issue.