İstanbul ilinde bir ilköğretim okulunda eğitim gören 10-14 yaş grubu sağlıklı türk çocuklarının insülin direnci (homa-ır) ve metabolik sendrom bileşenlerinin durumu
Status of insulin resistance (homa-ir) and metabolic syndrome components of 10-14 years old healthy turkish children traning at a primary school in İstanbul
- Tez No: 622082
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ELEVLİ, DOÇ. DR. HATİCE NİLGÜN SELÇUK DURU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
İnsülin direnci göstergesi olarak kullanılan HOMA-IR'nin ve metabolik sendrom bileşenlerinin sağlıklı Türk çocuklarındaki değerlerini ortaya koymak ve birbirleri ile olan ilişkilerini incelemek için İstanbul Çapa İlköğretim Okulu 6-8. sınıf sabahçı grubunda eğitim gören 395 öğrencinin onamları alınarak boy, kilo, bel-kalça çevresi, sistolik ve diastolik tansiyon ölçümleri yapıldı. Bunlar arasından kan örneği vermeyi kabul eden 353 çocuğun 12 saat açlık sonrası venöz kan örnekleri alınarak glukoz, insülin, total kolesterol, HDL-Kolesterol, LDL-Kolesterol, VLDL-Kolesterol, Trigliserid düzeyleri çalışıldı. Çalışmamızda VKI değeri 20.57 ± 3.48 aralığında, HOMA-IR değeri ise 1.95 ± aralığında saptandı. Olguların % 10.4'ü fazla tartılı, %12.7'si obez olarak saptandı. Metabolik sendrom sıklığı ise olguların tamamında %0.85, obezlerde %6 bulundu. VKI ile bel çevresi, bel/kalça oranı, sistolik kan basıncı, diastolik kan basıncı, bazal insülin değeri, HOMA-IR, trigliserid, total kolesterol, LDL-Kolesterol ve VLDL- Kolesterol arasında pozitif korelasyon, HDL-Kolesterol ile ise negatif korelasyon saptandı. HOMA-IR ile bel çevresi, bel/kalça oranı, sistolik kan basıncı, diastolik kan basıncı, açlık kan şekeri, bazal insülin değeri, trigliserid ve VLDL-Kolesterol arasında pozitif korelasyon, HDL-Kolesterol ile ise negatif korelasyon saptandı. Sonuç olarak; erişkin çalışmalarında olduğu gibi çocuklarda da kardiyovasküler risk faktörleri ve metabolik sendrom bileşenlerinin birbirleri ile kuvvetli ilişkili olduğunu saptadık. Bu nedenle obez çocuklara erken tanı konularak, kardiyovasküler risk faktörleri ve metabolik sendrom kriterleri bakımından incelenmesi pek çok hastalığın önlenmesi açısından oldukça önemlidir.
Özet (Çeviri)
We aim to determine the values of insulin resistance and metabolic syndrome components in healthy Turkish children and to examine the relationship of these components with each other. The present study included 395 healthy students training to İstanbul Capa Primary School. Informed consent of the participants was obtained and then height, weight, waist-hip circumference, systolic and diastolic blood pressure measurements were made. After 12 hours of fasting, venous blood samples were taken from 353 participants who gave consent. Glucose, insulin, total cholesterol, HDL-Cholesterol, LDL-Cholesterol, VLDL-Cholesterol, Triglyceride levels were measured. In our study, the mean body mass index (BMI) was 20.57±3.48 kg/m², the mean HOMA-IR was 1.95 ± 1.11. 10.4% of the participants were overweight and 12.7% were obese. The frequency of metabolic syndrome was 0.85% in all children and 6% in obese. There was a positive correlation between BMI and waist circumference, waist / hip ratio, systolic blood pressure, diastolic blood pressure, basal insulin value, HOMA-IR, triglyceride, total cholesterol, LDL-Cholesterol, VLDL-Cholesterol and a negative correlation with HDL-Cholesterol. There was a positive correlation between HOMA-IR and waist circumference, waist / hip ratio, systolic blood pressure, diastolic blood pressure, fasting glucose level, basal insulin value, triglyceride, VLDL Cholesterol and a negative correlation with HDL-Cholesterol. In conclusion, as in previous studies conducted in adults, we found that cardiovascular risk factors and metabolic syndrome components were strongly correlated with each other in children. Therefore, early diagnosis of obese children and examination of cardiovascular risk factors and metabolic syndrome criteria is very important for prevention of many important disease.