Raven'ın ilerleyen matrisler plus testinin 14 ? 15 yaş çocukları üzerinde geçerlik, güvenirlik ve ön norm çalışmalarına göre üstün olan ve üstün olmayan öğrencilerin duygusal zeka düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of gifted and non-gifted students? emotional intelligence based on the validity, reliability, and the pre-standardization of raven standart progressive matrices plus test for the 14-15 age group
  1. Tez No: 264848
  2. Yazar: CEM TUNA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERAP EMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Bölümü
  12. Bilim Dalı: Üstün Zekalıların Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 288
Özet
Bu araştırmada, Raven SPM Plus Testi'nin 14 ? 15 yaş grubu için geçerlik, güvenirlik ve ön ? norm çalışması yapılmış; Raven SPM Plus Testi'ne göre üstün olan ve üstün olmayan öğrenciler duygusal zekaları açısından karşılaştırılmıştır. Ayrıca zeka ve duygusal zeka öğrencinin cinsiyeti, yaşı, öğrenim gördüğü okul türü, kardeş sayısı, okul başarı algısı ve anne ? babasının eğitim ve gelir durumu değişkenleri açısından incelenmiştir.Araştırmanın örneklemini, İstanbul ilinde 15 ilköğretim ve 15 ortaöğretim olmak üzere toplam 30 okulun 8., 9. ve 10. sınıflarına devam eden 505 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmada Raven Standart Progressive Matrices Plus, Bar-on Duygusal Zeka Testi, Bar-on Duygusal Zeka Testi: Çocuk Formu, Cattell Zeka Testi ve araştırmacı tarafından geliştirilen Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır.Raven SPM Plus testinin ilişkili boyutlarını doğrulamak için faktör analizi, geçerlilik çalışmaları için kriter geçerliliği ve ayırt edicilik (t- Testi Kritik Oran) hesaplamaları yapılmıştır. Cattell ile Raven SPM Plus Testleri benzer ölçek ilişkisi kullanılarak eşzaman test geçerliği sınanmıştır. Güvenirlik çalışmaları için, test-tekrar test ve iç tutarlılık (KR-20) katsayıları hesaplanmıştır. Bununla birlikte madde toplam, madde kalan, madde fark değerlerine bakılarak madde analizi yapılmıştır. Norm değerlerinin belirlenmesinde de 14 ve 15 yaşlar; 14, 14.5, 15, 15.5 olmak üzere toplam dört gruba ayrılarak ayrı ayrı hesaplanmış ve 5, 10, 25, 50, 75, 90, 95. yüzdelik dilime denk düşen ham puanlarla birlikte tablolarda verilmiştir.Araştırmanın verileri SPSS 13.0 programıyla değerlendirilmiştir. Gruplar arası farkların belirlenmesi için t testi ve varyans analizi, değişkenler arası ilişkileri belirlemek için korelasyon analizleri yapılmıştır. Normal dağılım göstermeyen gruplar için non-parametrik testler kullanılmıştır.Araştırma sonucunda Raven SPM Plus testinin 14-15 yaş grubu için geçerli ve güvenilir bir değerlendirme aracı olduğu saptanmıştır. Zekanın, duygusal zekanın bazı alt boyutlarıyla ilişkili olduğu belirlenmiş ancak duygusal zeka toplam puanları değerlendirildiğinde bu ilişki anlamlı bulunmamıştır. Ayrıca duygusal zeka puanlarının üstün olan ve olmayan öğrenciler arasında sadece üstünler lehine stresle başa çıkma alt boyutunda farklılık gösterdiği, diğer boyutlar ve toplam puanda ise üstünlerin ortalamaları daha yüksek olsa da farkların anlamlı olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the validity, reliability, and the pre-standardization of Raven SPM Plus Test for the 14-15 age group was conducted and students? emotional intelligence, gifted and non-gifted students based on Raven SPM Plus Test, were compared. In addition, intelligence and emotional intelligence of the students were examined in terms of their gender, age, type of school, number of siblings, perception of success at school and father's/mothers? education level and income status.The research sample consisted of 505 students who attend classes of the 8th, 9th and 10th grades in 15 primary and 15 secondary schools in Istanbul. The questionnaire was used in this study consists of four main parts; Raven Standard Progressive Matrices Plus Test, Bar-On Emotional Intelligence Test, A Bar-On Emotional Intelligence Test: Child Form and the Personal Information Form, developed by the researcher.In order to verify Raven SPM Plus Test?s components, a factor analysis was conducted and, to test the validity of the scale, criteria validity and differentiation (t-test Critical Ratio) were calculated. Using similarity associations between the Cattell and Raven SPM Plus Test, simultaneous validity was tested. For reliability, test-retest and internal consistency (KR-20) coefficients values were calculated. In addition, an item-total statistics was performed on item by item bases for reliability of the scales. Standard for determining the ages of 14 and 15; 14, 14.5, 15, a total of 15.5 is calculated separately and divided into four groups, 5, 10, 25, 50, 75, 90, 95 percentage that falls within the zone, together with the raw scores, were given in the table.Data of the study were analyzed with SPSS 13.0 software. To determine the differences between the groups, t-test and variance analysis and to determine relationships between the variables correlation statistics were used. Non-parametric tests were conducted for the groups that not normally distributed.As results of the research, Raven SPM Plus Test found to be a reliable assessment tool for the 14-15 age group. While it was found that the intelligence and some sub-dimensions of emotional intelligence were related, there was no significant association between the intelligence and total scores of emotional intelligence. Moreover, it was found that there was a significant difference between gifted and non-gifted students? emotional intelligence scores only on the dimension of coping with stress in favor of the former one. Although the gifted students? emotional intelligence had higher scores than the non-gifted, there were no significant differences for the other dimensions.