Mısır bitkisinin farklı gelişme dönemlerinde kullanılan bazı herbisitler ve amonyum sülfat ile kombinasyonlarının etkilerinin araştırılması
Investigation of some herbicides effects and combinations with ammonium sulfate used in different growth stage of corn plant
- Tez No: 622111
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma, mısır ekim alanlarında sorun oluşturan yabancı otlara karşı çıkış öncesi ve sonrası mısır bitkisinin 2-4, 4-6 ve 6-8 yaprak döneminde, yaygın olarak kullanılan dört herbisitin (Isoxaflutole 225 g/l + Thiencarbazone-Methyl 90 g/l + Cyrosulfamide 150 g/l, Dimethenamid-P 280 g/l + Terbuthylazine 250 g/l, Tembotrione 44 g/l + Isoxadifen-E-thyl 22 g/l, Nicosulfuron 40 g/l) ruhsat dozunda ve çıkış sonrası aktif maddelere Amonyum sülfat (AS) ilavesinin yabancı otlara ve mısır verim unsurlarına etkisini araştırmak amacıyla 2018 – 2019 yıllarında Konya ilinde tarla koşullarında yürütülmüştür. Deneme sonucunda çıkış öncesi, yabancı otlara ve mısır verim unsurlarına karşı en başarılı herbisit mısır bitkisinin 2-4 ve 4-6 yaprak döneminde, Isoxaflutole 90 g/l + Thiencarbazone methyl 150 g/l + Cyprosulfamide olarak belirlenmiştir. Çıkış sonrası en başarılı herbisit ise Amonyum Sülfat katkılı Tembotrione 44 g/l + Isoxadifen-Ethyl 22 g/l olmuştur. Denemelerde kullanılan aktif maddeler tavsiye dozlarla yabancı otlara karşı etkili olmalarına rağmen bu dozlara Amonyum Sülfat ilavesi herbisitlerin etkinliğini artırmada oldukça etkili bulunmuştur. Deneme alanlarında yoğun olarak Amaranthus retroflexus L. (Kırmızı köklü tilki kuyruğu), Chenopodium album L. (Sirken), Xanthium strumarium L. (Domuz pıtrağı), Convolvulus arvensis L. (Tarla sarmaşığı), Solanum nigrum L. (İt üzümü) ve Hibiscus trionum L. (Yabani bamya) yabancı otlarına rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, four herbicides (Isoxaflutole 225 g/l + Thiencarbazone-Methyl 90 g/l + Cyrosulfamide 150 g/l, Dimethenamid-P 280 g/l + Terbuthylazine 250 g/l, Tembotrione 44 g/l + Isoxadifen-Ethyl 22 g/l, Nicosulfuron 40 g/l), which are commonly used pre and post emergence, were experimented in 2-4, 4-6 and 6-8 leaf period of corn against weeds that cause problems in corn planting areas. The experiments were carried out under field conditions in order to investigate the effect of registered dose of the herbicides and also Ammonium Sulphate (AS) addition to the post emergence active ingredients to the weeds and corn yield components in the Konya province in 2018 – 2019 years. As a result of the experiments, Isoxaflutole 90 g/l + Thiencarbazone methyl 150 g/l + Cyprosulfamide were determined as the most successful herbicide against weeds and corn yield components in the pre-emergence period. The most successful post emergence herbicide of the 2-4 and 4-6 leaf period in corn plant was Ammonium Sulphate added Tembotrione 44 g / l + Isoxadifen-Ethyl 22 g/l. Although the active ingredients used in the experiments were effective against the weeds at doses, addition of Ammonium Sulphate to these doses was found quite successful in increasing the effectiveness of the herbicides. Amaranthus retroflexus L. (Redrood pigweed), Chenopodium album L. (Common lamb's quarters), Xanthium strumarium L. (Hearleaf cocklebur), Convolvulus arvensis L. (Field bindweed), Solanum nigrum L. (Black night shade) and Hibiscus trionum L. (Venice mallow) were found as dense weed species in trial areas.