Aydın ili mısır ekim alanlarında sorun olan yabancı otlara karşı Foramsulfuron'un etkili minimum dozlarının araştırılması
Investigations of the effective minimum rates of Foramsulfuron against weeds in maize growing areas in Aydin province
  1. Tez No: 216912
  2. Yazar: KAMİL KIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. NEDİM DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma mısır ekim alanlarında sorun olan yabancı otlara karşı kullanılan foramsulfuron etkili maddeli herbisitin yabancı ot türü ve gelişme dönemine göre etkili minimum dozlarının belirlenmesi, herbisit etkinliği ile yabancı ot gelişme dönemi ve çevre koşulları arasındaki ilişkilerin saptanması ve herbisitin kültür bitkisinin gelişimine olan etkisinin gözlenmesi amacıyla 2006-07 yıllarında, Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Çiftliği' nde saksı ve tarla koşullarında yürütülmüştür. Yabancı ot türüne göre etkili minimum dozların belirlenmesi amacıyla saksı koşullarında yürütülen denemelerde farklı yabancı ot türlerinin herbisite duyarlılıklarının değişkenlik gösterdiği tespit edilmiş ve her bir yabancı ot türü için etkili minimum dozlar belirlenmiştir. Tarla denemelerinde etkili minimum dozların çoğu zaman herbisitin önerilen dozlarıyla benzer etki gösterdiği, buna karşın uygulama solüsyonuna % 1 oranında amonyum sülfat ilavesiyle etkinliğin arttığı gözlenmiştir. Gerek tarla denemelerinde gerekse de saksı denemelerinde yabancı ot gelişme döneminin minimum dozların uygulanabilirliğini etkileyen önemli bir faktör olduğu ortaya çıkmış ve erken gelişme dönemlerinde bu dozların etkili olduğu ortaya konulmuştur. Çevresel koşulların herbisit performansı üzerinde etkilerinin olduğu gözlenmiştir. Denemeler sonucunda genellikle yabancı otların gelişimini destekleyen çevre koşullarının herbisit etkinliğini arttırdığı belirlenmiştir. Saksı ve tarla koşullarında yürütülen denemelerde herbisitin kültür bitkisinin gelişimine herhangi bir olumsuz etkisinin olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Pot and field experiments were carried out at researh and application farm of Adnan Menderes University, Faculty of Agriculture in 2006-07 with the aim of determining the effective minimum rates of foramsulfuron based on the weed species. Furthermore the relationships between efficacies of effective minimum rates and weed growth stage, as well as environmental factors were investigated in these studies. In pot experiments aiming determination of effective minimum rates (ED90) of foramsulfuron, it was observed that different weed species showed different herbicide sensitivity, and so effective minimum rates were determined for each weed species. In field experiments it was confirmed in most cases that the effective minium rates provided similar weed control as with the recommended herbicide rate. Addition of ammonium-sulphate fertilizer at 1 % v/v to spray solution improved the efficacy of minimum rates. In both pot and field experiments weed growth stage was found to be as an important factor influencing the efficacy of effective minimum rates and weeds were found to be more sensitive to herbicide at earlier growth stages. Environmental conditions affected the herbicide performance, so that the conditions favoring weed growth increased the herbicide performance as well. In both pot and field experiments no phytotoxicity of herbicide on maize plants was observed.