Gaziantep ilinde 1 yaş bebeklerde inek sütü ve yumurta allerjisi prevalansı ve prevalansı etkileyen faktörlerin araştırılması
Investigation of prevalence of cow's milk and EGG allergy in one year old babies in gaziantep province and factors affecting the prevalence
  1. Tez No: 622120
  2. Yazar: OZAN GÖÇMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN KÜÇÜKOSMANOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Giriş ve Amaç : İnek sütü ve yumurta allerjisi bebeklik döneminin en önemli besin allerjileridir. Ülkemizde inek sütü ve yumurta allerjisi prevalansı ile ilgili yapılan çalışmalar pek azdır. Çalışmamızda bebekler için ciddi bir sağlık sorunu olmaya başlayan bu allerjilerin nokta prevalansını ve bunu etkileyen faktörleri saptamayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Gaziantep ilinde aile sağlığı merkezlerine 1 yaşındaki aşıları için başvuran bebeklerdeki inek sütü ve yumurta allerjisi sıklığı ve bunları etkileyen faktörler araştırıldı. Çalışmadaki tüm bebeklere inek sütü ve yumurta allerji deri testi uygulandı. Ebeveynleriyle görüşülerek sorgulama formu dolduruldu. Allerji deri testi pozitif bulunan bebeklerden hemogram, inek sütü ve yumurta spesifik IgE testi istendi. Deri testi pozitif bebeklere o besinle yükleme testi yapıldı. Bulgular: Yumurta allerjisi prevalansı %3,34, inek sütü allerjisi prevalansı %0,77 olarak saptandı. Anne eğitimi yüksek olan bebeklerde yumurta allerjisi görülme riskinin arttığı ortaya çıktı (p=0,029).
Özet (Çeviri)
Aim: Cow's milk and egg allergy are the most important food allergies in infancy. There are very few studies on prevalence of cow's milk and egg allergy in our country. In our study, we aimed to determine the point prevalence of these allergies and the factors affecting this, which started to be a serious health problem for babies. Material and Method: The frequency of cow's milk and egg allergy in infants who applied to family health centers for their 1 year old vaccine in Gaziantep province and the factors affecting this were investigated. Cow's milk and egg allergy skin test was applied to all babies in the study. Questionaire form was filled by discussing with the parents. Complete blood count, cow's milk and egg specific IgE tests were performed from babies who were positive for allergy skin test. Oral challenge test were performed with related food in babies with positive skin test. Results: The prevalence of egg allergy was 3.34% and the prevalence of cow's milk was 0.77%. It was revealed that the risk of egg allergy increased in babies with high educated mother (p=0,029).