0-2 yaş arası çocuğu olan Suriyeli kadınların bebek beslenmesi ve maternal beslenme tutum ve davranışları ile gıdaya erişimlerinin incelenmesi
Assessing the knowledge and practices of Syrian mothers of children between 0-2 years of age on infant and young child feeding and maternal nutrition and their food accessibility
- Tez No: 719255
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİRSEN DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Halk Sağlığı, Sosyal Hizmet, Nutrition and Dietetics, Public Health, Social Work
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bu çalışma 0-2 yaş arası çocuğu olan Suriyeli kadınların bebek beslenmesi ve maternal beslenme tutum ve davranışları ile gıdaya erişimlerinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışma Mart - Nisan 2021 tarihleri arasında Gaziantep ili Şahinbey ilçesinde yaşayan 90 Suriyeli kadın ve kadınların 0-2 yaş arası 90 bebeği ile yapılmıştır. Bu çalışma Covid-19 pandemisi sırasında gerçekleşmiştir. Annelere bebek beslenmesi ve maternal beslenme uygulamaları ve bazı demografik özellikleri içeren anket soruları yönlendirilmiştir. Bebeklerin anne sütü alma ve tamamlayıcı beslenmeyle besin çeşitliliği sağlama durumlarını saptamak amacıyla DSÖ tarafından yayımlanan bebek beslenmesi indikatörlerinden faydalanılmıştır. 6-23 ay arası bebeklerin tamamlayıcı beslenmeyle besin çeşitliliği sağlama durumu Minimum Besin Çeşitliliği kriterlerine göre değerlendirilmiştir. Bebeklerin doğumda antropometrik ölçümleri annelerden öğrenilmiş, çalışma anında bebeğin vücut ağırlığı ve boy uzunluğu ölçülüp Z skorları hesaplanarak DSÖ 2006 büyüme standartlarına göre değerlendirilmiştir. Annelerin gıdaya erişimleri ve besin çeşitliliği sağlama durumları WFP tarafından hazırlanan Gıda Tüketim Skoru adı verilen skorlama sistemine göre değerlendirilmiştir. Annelerin çalışma anında vücut ağırlıkları, boy uzunlukları ölçülmüş, beden kütle indeksleri hesaplanmış ve gebelik boyunca ağırlık kazanımları sorulup 2009 IOM gebelikte ağırlık kazanımı standartlarına göre değerlendirilmiştir. Ek besin tüketen bebeklerin ve annelerin 24 saatlik besin tüketim kayıtları alınmıştır. Bebeklerin %84.44'ü emzirilmektedir. Annelerin %68.56'sı bebeklerini doğumdan sonraki 1 saat içinde emzirmiştir. Bebeklerin %84.44'üne doğumdan sonraki 3 gün içerisinde anne sütü dışında bir sıvı verilmiştir. Bebeklerin yalnızca %32.91'i yaşamlarının ilk 6 ayında sadece anne sütüyle beslenmiştir. Bebeğe ilk 6 ay yalnızca anne sütü verilmesi ile bebeğin cinsiyetinden, annenin öğrenim düzeyi ve beslenme danışmanlığı alması arasında bir ilişki bulunmamıştır (p>0.05). Bebeklerin yalnızca %22.22'sine ek besinler doğru zamanda başlanmıştır. Ek besinlerle besin çeşitliliği sağlayan bebeklerin oranı yalnızca %41.86'dır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to evaluate the knowledge and practices of Syrian mothers of children between 0-2 years of age on infant and young child feeding and maternal nutrition and their food accessibility. The study was carried out with 90 Syrian mothers and their 90 babies between 0-2 years of age living in Şahinbey district of Gaziantep province between March - April 2021. This study was held on Covid-19 pandemic situation. A questionnaire was applied to the mothers to determine their knowledge and practices on infant and young child feeding (IYCF), maternal nutrition and demographic characteristics. IYCF indicators published by WHO were used in order to determine breastfeeding, complementary feeding and minimum dietary diversity status of the children. The status of meeting dietary diversity with complementary feeding of babies 6-23 months was evaluated according to the Minimum Dietary Diversity (MDD) criteria. Anthropometric measurements of the babies at birth were learned from mothers, and the babies' weight and height were taken at the study time and Z scores were calculated and evaluated according to WHO 2006 growth standards. Mother's access to food and dietary diversity status were evaluated according to the Food Consumption Score published by WFP. Body weight, height and body mass index of the mothers were measured at the study time, weight gain during pregnancy period was learned and evaluated according to the 2009 IOM weight gain during pregnancy standards. 24-hour recall of mothers and babies consuming complementary foods were taken and energy and nutrient intake was calculated with the BEBIS 8.2 program. 84.44% of the babies are breastfed. 68.56% of the mothers breastfed their babies within 1 hour after delivery. 84.44% of the babies were given any liquid other than breast milk within 3 days after delivery. Only 32.91% of the mothers exclusively breastfed their babies in the first 6 months of age. There was no significant relationship between exclusive breastfeeding and gender, education level of mother and receiving nutrition counselling (p>0.05). Only 22.22% of babies were started complementary foods at the correct time. Only 41.86% of children met minimum dietary diversity.