Keratokonusta aynı seansta hızlandırılmış korneal kollajen çapraz bağlama tedavisi ve wavefront kılavuzluğunda fotorefraktif keratektomi tedavisinin sonuçları
Results of accelerated corneal collagen cross-linking therapy and wavefront-guided photorefractive keratectomy treatment in the same session in keratoconus
  1. Tez No: 622195
  2. Yazar: İSMAİL AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ATAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaç: Keratokonusta eş zamanlı uygulanan wavefront kılavuzluğunda fotorefraktif keratektomi ve hızlandırılmış korneal kollajen çapraz bağlama tedavisinin görsel, refraktif, topografik ve yüksek sıralı aberometrik sonuçlarını değerlendirmek. Gereç ve Yöntem: S.B.Ü. Kayseri Şehir Hastanesi Kornea ve Refraktif Cerrahi Birimlerinde takip edilen, Haziran 2018- Kasım 2019 tarihleri arasında keratokonus tanısı nedeniyle eş zamanlı wavefront rehberliğinde fotorefraktif keratektomi (PRK) ve hızlandırılmış korneal kollajen çapraz bağlama (KÇB) tedavisi uygulanmış hastaların dosyaları retrospektif olarak incelenmiştir. Bütün hastalara iDesign (Abbott Medical Optics, Inc., Santa Ana, CA, ABD) ile wavefront analizi yapıldıktan sonra VISX STAR S4-IR (Abbott Medical Optics, Inc., Santa Ana, CA, ABD) excimer lazer platformu aracılığıyla PRK tedavisi uygulanmıştır. Amsler-Krumeich sınıflamasına göre evre 3-4 keratokonus olan, keratokonus dışında ek sistemik ve oküler hastalığı olan, oküler cerrahi öyküsü olan, en ince kornea kalınlığı 400 µm'den düşük olan, Kmax değeri 65 D'den büyük olan hastalar çalışmaya dahil edilmemiştir. Tüm hastaların cerrahi öncesi ve cerrahi sonrası 1. , 3. ve 6.ay vizitlerindeki düzeltilmemiş ve düzeltilmiş en iyi görme keskinlikleri, manifest sferik ve silindirik refraksiyonları, Pentacam-HR (Oculus Inc, Wetzlar, Almanya) ile kornea topografileri (K1, K2, Kmax), yüksek sıralı aberasyonları ve en ince kornea kalınlıkları kaydedilmiştir. Veriler SPSS 25.0 paket programıyla analiz edilmiştir ve p ≤ 0.05 değeri istatistiksel olarak anlamlı kabul edilmiştir. Bulgular: 14'ü erkek (% 60.9), 9'u kadın (%39.1) 23 hastanın 34 gözü çalışmaya dahil edilmiştir. Yaş ortalaması 23,52 ± 3,50 yıl, takip süresi 12 (6-18) aydı. PRK tedavisinde uygulanan ortalama ablasyon miktarı 38,73 ± 17,14 µm idi. Düzeltilmemiş ve düzeltilmiş en iyi görme keskinliği cerrahi öncesinde sırasıyla 0,46 logMAR (0,10/1,30), 0,05 logMAR (0,00/0,40) iken cerrahi sonrası 6.ayda sırasıyla 0,05 logMAR (0,00/0,52), 0,00 logMAR (0,00/0,15) olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate the visual, refractive, topographic and high order aberometric results of simultaneous wavefront-guided photorefractive keratectomy and accelerated corneal collagen cross-linking treatment in keratoconus. Materials and Methods: The files of keratoconus patients who were followed-up in Kayseri City Hospital Cornea and Refractive Surgery Units, who underwent simultaneous wavefront guided photorefractive keratectomy (PRK) and accelerated corneal collagen cross-linking (A-CXL) treatment between June 2018 and November 2019 were reviewed retrospectively. All patients underwent PRK treatment via the excimer laser platform VISX STAR S4-IR (Abbott Medical Optics, Inc., Santa Ana, CA, USA) after wavefront analysis with iDesign (Abbott Medical Optics, Inc., Santa Ana, CA, USA). Patients with grade 3-4 keratoconus according to the Amsler-Krumeich classification, additional systemic and ocular diseases other than keratoconus, a history of ocular surgery, the thinnest corneal thickness less than 400 µm, and a Kmax value greater than 65 D were not included in the study. Uncorrected distance visual acuity (UDVA) and corrected distance visual acuity (CDVA), manifest refraction, corneal topography obtained by Pentacam-HR (Oculus Inc, Wetzlar, Germany) (K1, K2 and Kmax), thinnest corneal thickness and high order aberration of all patients were evaluated at 1, 3, 6 months of follow-up, and findings were noted. Data were analyzed with SPSS 25.0 package program and p ≤ 0.05 value was accepted as statistically significant. Results: 34 eyes of 23 patients (14 males (60.9%) and 9 females (39.1%)) were included in the study. The average age was 23.52 ± 3.50 years, and the follow-up period was 12 (6-18) months. The average amount of ablation applied in the treatment of PRK was 38.73 ± 17.14 µm. UDVA and CDVA were 0.46 logMAR (0.10 / 1.30), 0.05 logMAR (0.00 / 0.40) before surgery, and 0.05 logMAR (0,00 / 0,52) at 6 months after surgery, respectively.