Penetran keratoplasti sonrası sekonder glokom
  1. Tez No: 44285
  2. Yazar: FİGEN KOÇ
  3. Danışmanlar: DR. SUNAY DUMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Çalışma kapsamında incelenen 127 penetran keratoplasti olgusunun 45' inde (% 35.4) postoperatif 2.15 ± 1.98 ay (1hafta-8 ay) içerisinde glokom saptandı. Keratokonus tanısı ile öpere edilen 3 olguda steroide bağlı glokom gelişti. Postoperatif kronik glokom olguları glokom için predispozan risk faktörleri açısından değerlendirildiğinde; afaki, psödofaki, enfeksiyöz keratitler, travmatik korneal lökom, alkali yanık, keratoplasti ile kombine ön vitrektomi uygulanımı ve periferik anterior sinesi istatistiksel olarak anlamlı risk grupları olarak saptandı. Preoperatif glokom saptanan 10 olgunun 8' inde postoperatif dönemde de glokom gelişti. Maksimal medikal tedavi ile kontrol altına alınamayan 13 glokom olgusuna 0.4 mg/ml konsantrasyonda intraoperatif mitomycin C ile kombine trabekülektomi cerrahisi uygulandı. Ortalama 10.15 ay±5.3 (3-18 ay) takip süresi içerisinde 11 olguda (%84.8) glokom kontrolü sağlanırken, 10 olguda (%83.3) greft saydamlığı korundu. Mityomycin C uygulanımına bağlı ince kistik bleb nedeniyle bir olguda geç postoperetif endoftalmi, 1 olguda ise skleromalazi tablosu gelişti. Afakik, psödofakik, enfeksiyöz keratitler, alkali yanığı, travmatik olgular, keratoplasti ile kombine önvitrektomi uygulanımı, periferik anterior sinesi gelişimi saptanan ve preoperatif glokom mevcut olan olgulann postoperatif glokom gelişimi açısından dikkatli ve düzenli takip edilmesi gerektiği; intraoperatif Mitomycin C ile kombine trabekülektominin keratoplasti sonrası glokom kontrolü, greft saydamlığının devamı ve görmenin korunmasındaki başansı nedeniyle ilk tercih edilebilecek cerrahi girişim olduğu sonucuna vanldı. 45
Özet (Çeviri)
SUMMARY Among 127 keratoplasty cases investigated in this study, 45 (% 35.4) of them developed glaucoma after 2.15±1.98 months follow-up. Steroid induced glaucoma occurred in three cases whose initial corneal diagnosis were keratoconus. Risk factors which had been found statistically significant were aphakia, pseudophakia, infectious keratitis, traumatic leukomas, alkali burn, anterior vitrectomy combined with keratoplasty and peripheral anterior synechiae formation. Eight of the 10 patients with preexisting glaucoma developed postoperative glaucoma. Trabeculectomy combined with intraoperative 0.4 mg/ml Mitomycin C procedures were applied for 13 cases who were uncontrolled despite maximal antiglaucomatous medical therapy. After a mean follow-up duration of 10.15±5.3 months (3-18 months) 11 glaucoma cases (84.8 %) were controlled with this procedure and ten cases (83.3 %) remained clear grafts. We concluded that aphakia, pseudophakia, infectious keratitis, alkali bum, traumatic leukoma, anterior vitrectomy combined with keratoplasty, peripheral anterior synechiae and preoperative glaucoma are predisposing risk factors for post-keratopiasty glaucoma. Trabeculectomy combined with intraoperative mitomycin C is successful in controlling glaucoma preserving graft clarity and visual acuity and can be the first treatment of choice for post-keratoplasty glaucoma. 46