Trakya Üniversitesi araştırma görevlilerinde nomofobi ve nomofobiyi etkileyen faktörlerin araştırılması
Evaluation of nomophobia in research assistants of TrakyaUniversity and effecting factors
  1. Tez No: 622234
  2. Yazar: ÖZLEM ELÇİ GÖRDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ NEZİH DAĞDEVİREN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Akıllı telefonlar, üretilen yeni uygulamalarla hayatın her alanında yerini alıp insanları kendine bağımlı hale getirse de tanı ölçütleri henüz net değildir. Bu çalışmada Trakya Üniversitesi'nde görev yapan araştırma görevlilerinde akıllı telefon bağımlılık düzeyleri ile etkileyebilecek faktörleri incelemek amaçlanmıştır. Çalışmaya 171 kadın 129 erkek araştırma görevlisi katıldı. Yüzyüze görüşme yöntemiyle tarafımızdan geliştirilmiş anket formu, Akıllı Telefon Bağımlılığı Ölçeği, Fagerstörm Nikotin Bağımlılık Testi, Cage Alkol Kullanım Şiddeti Ölçeği, Birinci Basamak için Beck Depresyon Ölçeği, Beck Anksiyete Ölçeği ve Young İnternet Bağımlılığı Testi Kısa Formu uygulanmış ve veriler paket programla analiz edilmiştir. Yaş ortalaması 29,6±3,86 yıldır. Akıllı Telefon Bağımlılığı Ölçeği skor ortalamaları 70,84±25,03 puandır. Akıllı Telefon Bağımlılığı Ölçeği skorlarıyla sosyal medyada gündem ve fenomen takibi, oyun, müzik, internette sörf ve video izlemek anlamlı ve pozitif korelasyona sahiptir. Günlük akıllı telefon kullanım zamanı ile Akıllı Telefon Bağımlılığı Ölçeği skorları arasında anlamlı ilişki saptanmıştır. Bunun dışında, kendilerini akıllı telefon bağımlısı olarak değerlendirenlerin Akıllı Telefon Bağımlılığı Ölçeği skorları anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Akıllı Telefon Bağımlılığı Ölçeği skorları ile Facebook, Twitter, Youtube, İnstagram, Snapchat ve Swarm kullanımı istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Akıllı Telefon Bağımlılığı Ölçeği skorları ile Birinci Basamak için Beck Depresyon Ölçeği, Beck Anksiyete Ölçeği ve Young İnternet Bağımlılığı Testi Kısa Formu skorları ve arasında ileri derecede anlamlı pozitif bir korelasyon mevcuttur. Buna ek olarak kendilerini akıllı telefon bağımlısı olarak değerlendirenlerin Birinci Basamak için Beck Depresyon Ölçeği, Beck Anksiyete Ölçeği ve Young İnternet Bağımlılığı Testi skorları da istatistiksel olarak anlamlı derecede daha yüksek bulunmuştur. Akıllı telefon bağımlılığı depresyon ve anksiyete gibi ciddi problemlerle ilişkili olabilecek önemli bir sağlık sorunudur. Sonuçlarımız akıllı telefon bağımlılığının internet bağımlılığı ile birlikte değerlendirebileceğini göstermektedir. Kendilerini akıllı telefon bağımlısı olarak değerlendirenlerin depresyon, anksiyete ve internet bağımlılığı skorlarının da anlamlı çıkması, hastalara“Kendinizi akıllı telefon bağımlısı olarak değerlendirir misiniz?”şeklinde sorulmasının belki de erken tanı için ilk adım olabileceğini düşündürmektedir. İnsanlara en yakın temas noktası olan aile hekimleri bu noktada önemli görev üstlenebilir.
Özet (Çeviri)
Even though smartphones become an indispensable part of life with their newly developed applications making people dependent on them, their diagnostic criteria is yet to be clear. In this study, we aimed to investigate smartphone addiction levels of residents who work in Trakya University and factors which can be effective on this addiction. In this study 171 female and 129 male residents were included. The questionnaire which is developed by the researher was used in face-to-face interviews, Smartphone Addiction Scale, Fagerstörm Nicotine Addiction Test, Cage Alcohol Use Intensity Scale, Beck Depression Scale for Primary Care, Beck Anxiety Scale and Short form of Young Internet Addiction Test were used and the data were processed by package programme. Mean age was 29.6 +/- 3.86 years. Smartphone Addiction Scale score means were 70.84 +/-25.03. Smartphone Addiction Scale scores showed statisticall significance and positive correlation with daily agenda or phenomenon following on social media, games, music,videos and web surfing. Daily smartphone using time and scores showed significant association. Beyond that, Smartphone Addiction Scale scores of people who defined themselves as smartphone addicts were found to be significantly higher. Smartphone Addiction Scale scores and Facebook, Twitter, Youtube, Instagram, Snapchat and Swarm using showed statisticall significance. A high significance and positive correlation was present between Smartphone Addiction Scale and Beck Depression Scale for Primary Care, Beck Anxiety Scale and Short form of Young Internet Addiction Test scores. Smartphone addiction is an important health issue which can be associated with serious problems such as depression and anxiety. Our results showed that smartphone addiction and internet addiction can be assessed altogether. People who define themselves as smartphone addicts had higher depression, anxiety and internet addiction scores and this makes us consider that maybe the question 'Do you consider yourself as a smartphone addict?' can be the first step of early diagnosis of this addiction. Family doctors as the closest contact points, can have a critical role in solution of this problem