Çukurova Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin HPV aşısına yönelik bilgi, tutum ve davranışlarına broşürle bilgilendirmenin etkisi
The effect of brochure information on the knowledge, attitudes and behaviors of Çukurova University Faculty of Health Sciences students about HPV vaccine
- Tez No: 622235
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE KURDAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Human Papillomavirus (HPV) enfeksiyonu cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan en sık görülenidir. HPV'nin neden olduğu serviks kanseri ülkemizde kadınlarda görülen kanser türleri arasında dokuzuncu sıradadır. Sağlık hizmeti sunumunda aktif görev alacak olan ebelik ve hemşirelik öğrencilerinin bilgi ve tutumu halkın özellikle aşıya karşı yaklaşımını etkileyecektir. Çalışmamızda Çukurova Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesinde eğitim gören öğrencilerin broşürle bilgilendirilmeden sonra HPV aşısına yönelik bilgi, tutum ve davranışlarında değişiklik olup olmayacağını tespit etmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma örneklemini Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik ve Hemşirelik bölümlerinde 2019-2020 eğitim öğretim döneminde eğitim gören birinci sınıf öğrencileri oluşturdu. Katılımcılara broşürle eğitim girişimi öncesi ve sonrası olmak üzere iki hafta arayla Kişisel Bilgi Formu, HPV Enfeksiyonu Bilgi Skalası, HPV Enfeksiyonu ve Aşılamasına ilişkin Sağlık İnanç Modeli Ölçeği ve broşürün etkisini sorgulayan anket uygulandı. Veriler IBM SPSS Statistics Versiyon 20.0 aracılığıyla değerlendirildi. Bulgular: Çalışmada birinci sınıfların % 80'ine ulaşıldı (n=231). Öğrencilerin yaş ortalaması 19,59 ± 1,85 (min:17 - max:31) olup % 76,1'i kadındı. Katılımcıların sadece % 8,7'sinin (n=20) aile hekimleri tarafından HPV aşısıyla ilgili bilgilendirildiği görüldü. Kadın ve erkeklerin eğitimden sonra bilgi puanı ortalamaları anlamlı olarak yükseldi (p=0,001, p=0,001). Her iki cinsiyette ciddiyet algısında anlamlı azalma engeller, yarar, duyarlılık algısında anlamlı artış olduğu görüldü (p=0,001, p=0,001, p=0,001, p=0,001). Broşürle bilgilendirmeden sonra kadınların % 60'ı erkeklerin % 41,1'i aşı yaptırmak konusunda istekli olurken aşının ücretsiz olması halinde ise aşı yaptırma isteğinde artış belirlendi (K: % 77,1, E: %69,6). Sonuç: Hazırladığımız broşürün öğrencilerin HPV bilgisinde artış, HPV enfeksiyonu ve aşılanmasına dair inançlarında değişiklik ve aşı yaptırma isteğinde artış sağladığı belirlendi. Aşı ücretinin sağlık sigorta sistemi tarafından karşılanması durumunda aşı yaptırma oranlarında artış olabileceği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
Objective: Human Papillomavirus (HPV) infection is the most common sexually transmitted infection. Cervical cancer caused by HPV ranks ninth among cancer types in women in our country. The knowledge and attitude of midwifery and nursing students, who will take an active role in the provision of health services, will affect the public's approach towards vaccination. In our study, it was aimed to determine whether there would be a change in the knowledge, attitudes and behaviors regarding the HPV vaccine after the students who were educated in the Faculty of Health Sciences of Çukurova University were informed with a brochure. Material and Method: The sample of the study was composed of first-year students studying in the Midwifery and Nursing Departments of the Faculty of Health Sciences in the academic year 2019-2020. Participants were given a Personal Information Form, HPV Infection Information Scale, Health Belief Model Scale for HPV Infection and Vaccination, and a questionnaire that questioned the impact of the brochure before and after the training initiative, 2 weeks apart. The data were evaluated through IBM SPSS Statistics Version 20.0. Results: In the study, 80% of the first-year students were reached (n = 231). The average age of the students was 19.59 ± 1.85 (min: 17 - max: 31) and 76.1% of them were women. It was observed that only 8.7% (n = 20) of the participants were informed about the HPV vaccine by their family physicians. The mean information scores of women and men increased significantly after the training (p = 0.001, p = 0.001). There was a significant decrease in the perceived severity in both sexes and a significant increase in the perceived barriers, benefit and susceptibility (p = 0.001, p = 0.001, p = 0.001, p = 0.001). After informing with the brochure, 60% of the women and 41.1% of men were willing to get vaccinated, and the desire to get vaccinated increased if the vaccine was free (F: 77.1%, M: 69.6%). Conclusion: It was determined that the brochure we prepared provided an increase in students' HPV knowledge, a change in their beliefs about HPV infection and vaccination, and an increase in their desire to get vaccinated. It was thought that if the vaccination fee was covered by the health insurance system, there could be an increase in vaccination rates.