Ailevi akdeniz ateşi tanısı alan hastalarda HLA-B polimorfizminin araştırılması ve klinik bulgularla ilişkisi
Investigation of HLA-B polymorphism and its relationshipwith clinical findings in patients with familial mediterranean fever
  1. Tez No: 622251
  2. Yazar: RAHİME MERVE AKTAMIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KIRNAP
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Giriş ve Amaç: Ailevi Akdeniz ateşi (AAA) tekrarlayan ateş, peritonit, plörit ve artrit atakları ile karakterize otozomal resesif geçişli otoinflamatuar bir hastalıktır.Hastalıkgelişimindeninflamasyon ve immün yanıtın önemli bir düzenleyicisi olan pyrin proteininin üretiminden sorumlu MEFV genindeki mutasyonlar sorumludur. Ancak son yıllarda, hastalardaki mevcut MEFV mutasyonununhastalığın şiddetini ve klinik prezentasyonunu tahmin etmede sınırlı fayda sağladığının gösterilmesi, hastalığın patogenezini etkileyen ek genetik ve/veya çevresel faktörlerin olduğunu düşündürmektedir. Major Histocompatibility Complex (MHC) bölgesinden eksprese edilen insan lökosit antijenleri [Human LeukocyteAntigen (HLA)] sınıf I ve özellikle alt grubu HLA-B'nin FMF ile benzer fenotipik özellikler gösteren bazı otoimmun romatizmal hastalıklar ile ilişkili olduğu ve etnik kökene göre değişkenlik gösterebildiği iyi bilinmektedir. Bu nedenle çalışmamızda, AAA hastalarında HLA-B polimorfizmini ve hastalığın genetik(MEFV) ve klinik bulguları ile ilişkisini araştırmayı amaçladık. Metot ve Yöntem: Çalışmaya Tel Hashomer tanı kriterlerini karşılayan 117 AAA'lı Türk hasta ve 118 sağlıklı kontrol dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri ve MEFV genotiplerini de içeren hastalıkları ile ilişkili klinik ve laboratuvar verileri kaydedildi. Hastalık şiddeti Pras ve ark. tarafından geliştirilen skorlama sistemi ile değerlendirildi. Hasta ve sağlıklı kontrol grubunun venöz kan örneğinden PCR tabanlı sekans spesifik oligonükleotid prob (PCR-SSO) yöntemine dayanan Luminex teknolojisi kullanılarak HLA-B genotiplemesi yapıldı. Bulgular: Çalışmaya alınan hasta ve kontrol grubu arasında HLA-B allelleri açısından anlamlı farklılık saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Background and Aim:Familial Mediterranean fever (FMF) is an autosomal recessive autoinflammatory disease characterized by recurrent fever, peritonitis, pleuritis, and arthritis attacks. The disease is caused by mutations in the MEFV gene coding for pyrin, which is an important regulator of inflammation and immune response. However, in recent years, the demonstration that the current MEFV mutation in patients provides limited benefit in predicting the severity and clinical presentation of the disease suggests that there are additional genetic and / or environmental factors affecting the pathogenesis of the disease. It is well known that Human Leukocyte Antigens (HLA) class I, and particularly its subgroup HLA-B, which are expressed from the Major Histocompatibility Complex (MHC) region, are associated with some autoimmune rheumatic diseases with similar phenotypic properties to FMF and that it may vary depending on ethnicity. Therefore, we aimed to investigate the HLA-B polymorphism in FMF patients and its relationship with genetic (MEFV) and clinical findings. Materials and Methods:In total, 117 TurkishFMFpatients meeting the Tel Hashomer criteria and 118 healthy controls were included in study. Demographic and diseaserelated clinical data and laboratory findings, as well as MEFV gene mutations were recorded. Disease severity was evaluated with a scoring system suggested by Pras et al.HLA-B genotyping was performed using Luminex technology based on PCR-based sequence specific oligonucleotide probe (PCR-SSO) method from the venous blood sample of the patient and healthy control group.