Otozomal dominant polikistik böbrek hastalarında idrar l tipi yağ asiti bağlayıcı protein atılım miktarının renal progresyon üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of urine l type fatty acid binding protein excretion on renal progression in autosomal dominant polycystic kidney disease
- Tez No: 622250
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL KOÇYİĞİT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Otozomal dominant polikistik böbrek hastalığı (ODPBH) olan bireylerde idrar L tipi yağ asiti bağlayıcı protein (L-FABP) atılım miktarının renal progresyon üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Ek olarak, L-FABP ile ODPBH'de prognozu etkilediği bilinen hipertansiyon (HT), toplam böbrek hacmi (TKV) ve PKD genindeki mutasyon tipi ile arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Erciyes Üniversitesi Nefroloji polikliniği takibinde olup diyaliz tedavisi almayan 77 ODPBH birey ve 25 kişilik sağlıklı kontrol grubu çalışmaya alındı. Tüm katılımcıların anamnez, fizik muayene bulguları, demografik bilgileri, boy, ağırlık ölçümleri kaydedildi, ofis ve 24 saatlik ambulatuvar kan basıncı ölçümleri yapıldı. Rutin idrar, tam kan sayımı, biyokimya tetkikleri kayıt altına alındı. İdrar L-FABP seviyesinin ölçümü için eş zamanlı spot idrar örnekleri alındı. Yalnızca hasta gruba gen mutasyonu araştırılması için genetik analiz yapıldı ve manyetik rezonans görüntüleme (MRG) yöntemi ile toplam böbrek hacmi (TKV) ölçülüp boya göre hesaplandı. Tüm veriler toplandıktan sonra, ODPBH bireyler HT varlığına göre iki gruba ayrıldı. Hipertansif ODPBH, normotansif ODPBH grupları kendi aralarında ve kontrol grubu ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Investigation the effect of L-type fatty acid binding protein (L-FABP) urinary excretion level on renal progression in individuals with autosomal dominant polycystic kidney disease (ADPKD). In addition, it was aimed to research the link between L-FABP and hypertension, total kidney volume (TKV), PKD mutation. Materials and methods: From Erciyes University Nephrology Department, 77 ADPKD patients who without dialys treatment and 25 healthy people as control group were included in the study. Anamnesis, physical examination findings, demographic information, height and weight measurements of all participants were recorded. Office and 24-hour ambulatory blood pressure were measured. Routine urine, complete blood count and biochemistry tests were recorded. Simultaneous spot urine samples were taken for analysis urine L-FABP levels. Only in individuals with ADPKD, genetic analysis was performed for gene mutation detection and total kidney volume (TKV) was measured by magnetic resonance (MRI) imaging and calculated by height. After all data were obtained, ADPKD individuals were divided into two groups according to the presence of hypertension. Hypertensive and normotensive ADPKD groups were compared among themselves and control group.