Prematür adrenarş tanılı olgularda ekokardiyografi ile aort elastisitesinin değerlendirilmesi veateroskleroz açısından olasırisk faktörlerinin belirlenmesi
Evaluation of aortic elasticity with echocardiographyin premature adrenarche patients and define possiblerisk factors about atherosclerosis
- Tez No: 622280
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HEVES KIRMIZIBEKMEZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Giriş ve Amaç: Prematür adrenarş; kızlarda 8, erkeklerde 9 yaş öncesinde pubik ve/veya aksiller kıllanmanın başlaması ve DHEAS düzeyinin >40 μg/dl olmasıyla tanımlanır. Erken başlayan ateroskleroz vasküler komplikasyonlara bağlı morbidite ve mortalitenin erken yaşlara kaymasına neden olmaktadır. Aterosklerozu değerlendirmede aortik elastisite belirteçleri olan aortik distensibilite, aortik sertlik, aortik gerginlik parametreleri non-invaziv yöntemler olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada metabolik sendroma yatkınlığı bilinen prematür adrenarş tanılı hastaların ileri yaşlarda karşılaşabilecekleri metabolik sendrom, tip 2 DM ve koroner arter hastalığı gibi hastalık risklerinin erken tespiti için aort elastisitesindeki değişimin gösterilmesi ve ateroskleroz açısından yatkınlığın değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Hastanemiz çocuk endokrinolojisi polikliniğine Mart 2018- Ekim 2018 arasında başvuran prematür adrenarş tanılı 5-10 yaş arası 73 hasta çalışmaya alındı. Çocuk kardiyolojisi polikliniğine çeşitli nedenlerle başvuran, kardiyak hastalık saptanmayan ve prematür adrenarşı olmayan 36 çocuk“kontrol grubu”olarak çalışmaya dâhil edildi. Çalışmaya dâhil edilen olgulardan alınmış olan hormon düzeyleri ve biyokimyasal parametreler ile ekokardiyografik olarak ölçülen aortik elastisite belirteçleri olan distensibilite, sertlik ve gerginlik ölçümleri arasındaki ilişki değerlendirmeye alındı. Bulgular: Hasta-kontrol gruplarının karşılaştırılmasında biyokimyasal ve kardiyak parametreler açısından anlamlı fark görülmemesine rağmen, hasta grubundaki VKİ SDS 1 olan hastalar kendi aralarında değerlendirildiğinde diyastolik kan basıncı değerinin VKİ SDS >1 olan grupta anlamlı yüksek olduğu (p:0.03) saptandı. Hasta grubu kendi içinde değerlendirildiğinde çıkan aort sertliği ile kolesterol (r:0.259, p:0.047) ve trigliserid (r:0.281, p:0.020) arasında vii pozitif korelasyon vardı. Kardiyak parametreler ile DHEAS düzeyi arasında herhangi bir korelasyon saptanmadı. Tartışma ve Sonuç: Hasta ve kontrol grupları aortik distensibilite, sertlik, gerginlik açısından karşılaştırıldığında anlamlı farklılık olmamasına rağmen hasta grubunda kolesterol ve trigliserid ile sertlik arasında pozitif korelasyon olması PA hastalarının kolesterol ve trigliseride bağlı arteriyel etkileniminin normal çocuklara göre daha belirgin olduğunu düşündürmektedir
Özet (Çeviri)
Introduction and objective: Premature adrenarche is defined as the onset of pubic and / or axillary hair before 8 years in girls and 9 years in boys, with a DHEAS level of > 40 μg/dl. Predisposing conditions for advanced atherosclerosis can cause morbidity and mortality related to vascular complications at earlier ages. Aortic distensibility, aortic stiffness and aortic strain are the non-invasive“aortic elasticity markers”that are used in the evaluation of atherosclerosis. Premature adrenarche is a clinical condition that is known to be associated with metabolic syndrome in the following ages. In this study, it was aimed to show the changes in aortic elasticity for early detection of atherosclerosis in patients with premature adrenarche and prediction of risks for metabolic syndrome, type-2 diabetes and coronary artery disease in the future. Materials and Methods: Seventy three patients, 5-10 years of age, who were being followed-up in pediatric endocrinology outpatient clinic of our hospital between March-October 2018, were enrolled. The control group consisted of 36 children without premature adrenarche who had been evaluated in the pediatric cardiology outpatient clinic of our hospital for various complaints but no cardiac disease had been found. The echocardiographic measurements of distensibility, stiffness and strain as non-invasive“aortic elasticity markers”were evaluated in terms of relationship with hormonal and biochemical parameters. Results: Although there was no significant difference between the study group and control group in terms of biochemical and cardiac parameters, diastolic blood pressure values were significantly higher in patients with BMI SDS> 1 (p: 0.03). In the study group, there was a positive correlation between ascending aortic stiffness and cholesterol (r: 0.259, p: 0.047) and triglyceride (r: 0.281, p: 0.020) levels. There was no correlation between cardiac parameters and DHEAS levels. ix Discussion: Although there was no significant difference between the study group and the control group in terms of non-invasive markers, the positive correlation between cholesterol, triglyceride and stiffness in the study group suggests that arterial involvement is more likely in patients with premature adrenarche than in normal children.