Özel sağlık ve spor merkezlerinden hizmet alan bireylerin rekreasyonel egzersize güdüleyen faktörler: Balıkesir ili örneği
Determination of recreational exercise participation motives of individuals using private health and fitness centers: The sample of Balıkesir
- Tez No: 622281
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU HARMANDAR DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada; Balıkesir ilinde sağlık ve zindelik merkezlerine üye olup ezgersiz yapan bireylerin egzersize güdülenme düzeylerinin araştırılıp bu parametrenin çeşitli değişkenler ışığında farklılık gösterip göstermediğini belirlemek amaçlanmıştır. Çalışma verilerinin elde edilmesinde Rogers ve Morris (2003) tarafından geliştirilen“Rekreasyonel Egzersize Güdülenme Anketi”(REGA) kullanılmıştır. Araştırmaya Balıkesir ilinde özel sağlık-spor merkezlerine üye olan 350 Erkek (%41), 504 Kadın (%59) olmak üzere toplam 854 kadın katılmıştır. Örneklem seçiminde araştırma problemine cevap verecek kişilerden oluşan kolayda örnekleme yöntemi ve verilerin toplanmasında yüz yüze anket tercih edilmiştir. Verilerin analizinde katılımcıların kişisel bilgi dağılımlarını incelemek ve verilerin normal dağılım gösterip göstermediğini belirlemek amacıyla tanımlayıcı istatistik testi, değişkenler arasındaki; farklılıkları belirlemek amacıyla MANOVA'dan faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the motivation levels of individuals who are members of health centers in Balıkesir and to determine whether these parameters differ in the light of various variables. In order to obtain study data, Recreational Exercise Motivation Questionnaire (REGA) developed by Rogers and Morris (2003) was used. 350 male (41%) and 504 female (59%) with a total of 854 people who are making recreational exercises, in fitness centers, in Balıkesir, participated voluntarily to this study. In the selection of the study sample, conventional sampling method and in the data collection, face-to-face survey method was preferred. In the analysis of the data, the descriptive statistical test was used to examine the distribution of the personal information of the participants and to determine whether the data were normally distributed and MANOVA was used to determine the differences.