Biyobelirteçlerin yeni tanılı HIV (+) bireylerin prognozunu tahmin etmedeki rolü
The role of biomarkers in predicting the prognosis of HIV (+) individuals
  1. Tez No: 622287
  2. Yazar: HANDE TOPTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ALTINDİŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Viroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 28
Özet
Antiretroviral tedavi (ART), Human Immunodeficiency Virus (HIV) ile enfekte bireylerde viral yük ve immün sistem hücrelerini olumlu yönde etkileyerek yaşam beklentisini arttırmaktadır. Bu çalışmada yeni tanı almış HIV (+) hastalarda ART sonrası CD4 ve viral yük değişimleri ile PD-1 (Programmed death-1), IFN gama-induced protein 10'un (IP-10), interlökin 17 (IL-17) ve soluble cluster of differentiation 14 (sCD-14) molekül düzeylerinin irdelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamıza Sakarya Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Polikliniğine başvuran, başka bir kronik hastalığı olmayan, yeni tanı almış ve ilk kez bu çalışma ile tedavisine başlanacak olan 30 ardışık HIV hastası dahil edilmiştir. Tüm hastaların izlem ve tedavi takibinde, tedavi öncesi ve tedavinin ilerleyen dönemlerinde (1. ve 3. aylarda); kantitatif HIV RNA düzeyleri ve CD4 (+) ve CD8 (+) T hücre seviyeleri belirlenmiştir. Çalışmamızda değerlendirilecek olan biyobelirteçlerden CD4 (+) ve CD8 (+) T hücrelerinden eksprese edilen PD-1 düzeylerinin akım sitometrisi kullanılarak, serum IP-10, IL-17 ve sCD-14 düzeylerinin ise ELISA yöntemi kullanılarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Antiretroviral therapy (ART) increases the life expectancy by affecting the viral load and immune system cells in individuals infected with Human Immunodeficiency Virus (HIV). In this study, PD-1 (Programmed death-1), IFN gamma-induced protein 10 (IP-10), interleukin 17 (IL-17), with CD4 and viral load changes after ART in newly diagnosed HIV (+) patients Soluble cluster of differentiation 14 (sCD-14) is aimed to investigate the molecular levels. In our study, 30 consecutive HIV patients who were admitted to Sakarya University Training and Research Hospital Infectious Diseases Outpatient Clinic, who did not have any other chronic disease, were diagnosed with this study for the first time and were included in this study. In all patients before and after treatment (1st and 3rd months); quantitative HIV RNA levels and CD4 (+) and CD8 (+) T cell levels were determined. The biomarkers to be evaluated in our study were determined by using flow cytometry of PD-1 levels expressed from CD4 (+) and CD8 (+) T cells, and serum IP-10, IL-17 and sCD-14 levels were determined using ELISA method.