Rize ili 5 yaş altı çocuklarda malnütrisyon sıklığı ve malnütrisyon gelişiminde rol oynayan risk faktörlerinin değerlendirilmesi
Prevalence of malnutrition in children under 5 years of age in Rize and evaluation of risk factors role in malnutrition
- Tez No: 622288
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TURGAY AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Bu çalışmada amacımız; Rize ilinde 5 yaş altı çocuklarda malnütrisyon sıklığını ortaya koymak, malnütrisyon gelişiminde rol oynayabilecek risk faktörlerini değerlendirmektir. Yöntem: Araştırmaya Rize Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Polikliniğine başvuran 0-5 yaş arası 332 çocuk dahil edildi. Antropometrik ölçümlerden yararlanarak tüm çocukların boy, kilo, üst orta kol çevresi, bel çevresi, boyun çevresi ve triseps cilt kıvrım kalınlığı ölçülerek kaydedildi. Yaşa göre ağırlık (YGA), yaşa göre boy (YGB) ve boya göre ağırlık (BGA) değerleri, Dünya Sağlık Örgütü'nün yaşı ve cinsiyeti gözeterek belirlediği z-skoru standartlara göre değerlendirildi. Buna göre normal olarak değerlendireceğimiz çocukların z-skoru +2 arasında olanlar idi.YGA ve YGB skorları -2 SD'nin altında olanlar düşük tartılı ve bodur iken BGA skoru -2 SD'nin altındakiler kavruk ve +2 SD'nin üzerinde olanlar ise fazla kilolu olarak kabul edildi. Malnütrisyon kriterlerini karşılayan 37 çocuk vaka grubunu, geriye kalan 295 çocuk ise kontrol grubunu oluşturdu. Araştırmada veri toplama aracı olarak 34 soruluk anket formu kullanıldı. Anket formlarında öğrencilerin malnütrisyon durumlarını etkileyebilecek risk faktörleri değerlendirmek amacıyla; Çocukların sağlık durumları, ebeveynlerin malnütrisyon ile ilişkili faktörleri ve çocukların beslenme alışkanlıklarına ilişkin sorular bulunmaktaydı. Araştırmada veri analizi SPSS 16 paket programı yardımıyla yapıldı. Bulgular: 332 çocuktan %1,5'i (n=5) düşük tartılı, %2,7'si (n=9) bodur, %1,8'i (n=6) kavruk ve %10,8'i (n=36) fazla kilolu bulundu. Düşük kilolu çocuklarda uyku süresi ve aylık aile kazancı anlamlı olarak düşük bulundu (sırasıyla p:0,003
Özet (Çeviri)
Objective:Our aim in this study is to determine the frequency of malnutrition in children under 5 years of age in our Rize andto evaluate the risk factors that may play a role in the development of malnutrition. Method:The study included 332 children aged 0-5 who were admitted to the Pediatric Clinic of Rize Education and Research Hospital. Using anthropometric measurements, all children's height, weight, upper middle arm circumference, waist circumference, neck circumference and triceps skin crimp thickness were measured. Weight by age, height by age and weight by height were evaluated according to the z-score standards determined by the World Health Organization based on age and gender.Accordingly, the z-score of the children we would normally evaluate was between < -2 and > + 2. Weight by age and height by age scores below -2 SD were low-weighed and stunted,while those with weight by paint scores below -2 SD were wasted and those above +2 SD were considered overweight.37 children who met the malnutrition criteria made up the case group, while the remaining 295 children made up the control group. Questionnaire forms of 34 questions were used.In order to assess the risk factors that may affect the students ' malnutrition status, the questionnaire included questions about the children's health status, the factors associated with malnutrition of the parents, and the eating habits of the children. Data analysis was done by SPSS 16 package program. Results: Of the 332 children, 1.5% (n=5) were found to be low-weighed, 2.7% (n=9) were stunted, 1.8% (n=6) were wasted, and 10.8% (n=36) were overweight. Sleep duration and monthly family gain were significantly lower in underweight children (p:0.003