Preeklampsi olgularinda kin of ırre-like protein (kirrel (NEPH1)) düzeylerinin incelenmesi
Investigation of kin of irre-like protein (kirrel (NEPH1)) levels in preeclampsia cases
  1. Tez No: 622342
  2. Yazar: YUSUF BAŞKIRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM POLAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Preeklampsi, genellikle 20. Gebelik haftasından sonra başlayan ve dünya genelinde gebelerin %2-8 ini etkileyen, gebeliğin hipertansif bozukluğudur . Eskiden tanı için yeni başlayan hipertansiyona proteinüri eşlik etmesi gerekirken artık günümüzde tanı, sistolik kan basıncının 140mmHg ve üzerinde, diastolik kan basıncının 90 mmHg ve üzerinde olmasına ek olarak; proteinüri, trombositopeni, renal yetmezlik bulguları, karaciğer fonksiyon bozukluğu, pulmoner ödem, serebral ve görme bozukluklarından birisi ile koyulmaktadır . Her ne kadar preeklampsi görülme sıklığı değişmemiş olsa da, ciddi preeklampsi görülme oranı son yıllarda giderek artış göstermektedir KIRREL(NEPH1), nefrin adezyon ailesinden , glomerüllerin epitelyum podositleri tarafından eksprese edilen immünoglobulin (Ig) süper ailesinden bir transmembran proteindir. Podosit hasarını önler. Bu sayede glomerüler filtrasyon ve glomerüler fonksiyonu korur, Proteinüri ile seyreden hastalıklarda KIRREL çalışılmış ve anlamlı düzeylerde düşük bulunmuştur. Çalışmanın amacı preeklampsi olan gebelerde bir adezyon molekülü proteini olan KIRREL(NEPH1) düzeylerinin anne serumunda azalıp azalmadığını göstermektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza , Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi,Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğine başvuran ve perinatoloji servisimize yatan, 18-40 yaş arasında 20 hafta üzeri gebeliği olan, ek hastalığı olmayan toplam 80 gebe dahil edildi. 40 preeklampsi hastası çalışma grubunu oluştururken 40 normotansif sağlıklı gebe kontrol grubumuzu oluşturmaktadır. Hastalarımıza preeklampsi tanısı ACOG Tanı kriterlerine uygun olarak konulmuştur. Bulgular: Çalışmamızda yer alan gebelerde çalışma grubunun yaş ortalaması 30,056,28 kontrol grubununki 27,09_6,31 ve gruplar arasında anlamlı fark yoktur (p =0,377). Çalışma grubunun gravide ortalaması 2,721,61 kontrol grubununki 2,571,25 gruplar arasında anlamlı fark yoktur (p =0,967) . Çalışma grubunun parite ortalaması 1,191,41 kontrol grubununki 1,230,85 gruplar arasında anlamlı fark yoktur(p =0,662) . Çalışma grubunun gestasyonel gün ortalaması 206,8122,96 kontrol grubununki 204,5935,12 gruplar arasında anlamlı fark yoktur(p =0,546).
Özet (Çeviri)
Objective: Preeclampsia is a hypertensive disorder of pregnancy that usually starts after the 20th week of pregnancy and affects 2-8% of pregnant women worldwide. While previously hypertension should be accompanied by proteinuria for diagnosis, nowadays diagnosis is in addition to the systolic blood pressure 140mmHg and above, diastolic blood pressure 90mmHg and above; proteinuria, thrombocytopenia, renal failure findings, liver dysfunction, pulmonary edema, cerebral and visual impairments. Although preeclampsia incidence has not changed, serious preeclampsia incidence has been increasing in recent years. KIRREL (NEPH1) is a protein from nephrine adhesion family and KIRREL is a transmembrane protein of the immunoglobulin (Ig) superfamily expressed by epithelium podocytes of glomerul. Prevents podocyte damage. In this way, it protects glomerular filtration and glomerular function. Nephrin is a transmembrane protein of the immunoglobulin (Ig) superfamily expressed by epithelium podocytes of glomeruli. KIRREL was studied in some diseases progressing with proteinuria and was found to be significantly low. The aim of the study is to show whether the levels of KIRREL (NEPH1), an adhesion molecule protein, decrease in maternal serum in pregnant women with preeclampsia. Material and Method: A total of 80 pregnants who were applied to Kanuni Sultan Süleyman Training and Research Hospital, Gynecology and Obstetrics Clinic and stay in our perinatal service, at the age of 18 to 40 and 20 or over 20 weeks of gestation were included in our study. While 40 preeclampsia patients constitute the study group, 40 normotensive healthy pregnant women constitute our control group. The diagnosis of preeclampsia was made in accordance with the ACOG's criteria of diagnosis. Results: In the pregnant women included in the study, the mean age of the study group was 30,056,28 , the mean age of the control group was 27,09_6,31, and there was no significant difference between the groups (p = 0.377), the mean gravity of the study group was 2,721,61, the mean gravity of the control group was 2,571,25 there was no significant difference between groups ( p = 0,967) the mean parity of the study group was 1,191,41 and the mean parity of the control group was 1,230,85 there was no significant difference between groups (p = 0.662) the mean gestational day in study group was 206,8122,96 in the control group was 204,5935,12, there was no significant difference (p = 0.546).