İnfraorbital kanal varyasyonlarının maksiller sinüs hacmiyle ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between infraorbital canal variations with maxillary sinus volume
  1. Tez No: 622343
  2. Yazar: TUĞBA TÜMER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ANIL ÖZGÜR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Giriş: Maksiller sinüs hacmi bireyler arasında belirgin farklılık göstermektedir. İnfraorbital kanal (İOK), maksiller sinüs içerisindeki konumuna göre farklı tiplere ayrılmaktadır. Literatürde İOK tipleri ile maksiller sinüs hacmi arasındaki ilişkiyi araştıran yayın bulunmamaktadır. Bu çalışmada, İOK varyasyonlarının sıklığı araştırılmış ve bu varyasyonların maksiller sinüs hacmi ile ilişkisi değerlendirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Retrospektif ve kesitsel çalışmamızda, hastanemizin dijital arşivinde yer alan 207 olguya ait (ortalama yaș; 38,5±14,6, E/K: 105/102) maksillofasiyal bilgisayarlı tomografi görüntüleri kullanılarak 414 maksiller sinüs ve İOK değerlendirildi. İnfraorbital kanallar, aksiyel, koronal ve sagital kesitlerde maksiller sinüsteki konumlarına göre üç tipe ayrıldı. İOK, tamamen maksiller sinüsün çatısında yer alıyorsa Tip 1, maksiller sinüs çatısının altına inmiş ancak çatı ile yan yana duruyorsa Tip 2, maksiller sinüs lümenine bir septa ile iniyorsa Tip 3 olmak üzere sınıflandırıldı. Maksiller sinüs hacmi, Osirix yazılımı kullanılarak manuel segmentasyon yöntemi ile ölçüldü. Maksiller sinüste kemik septa varlığı ve maksiller sinüs komşuluğunda izlenen Haller hücresi, orta konka bülloza varyasyonu ve nazal septum deviasyonu gibi morfolojik varyasyonlar kaydedildi. Maksiller sinüs hacmi ile diğer varyasyonların İOK tipleri ile korelasyonları araştırıldı. Bulgular: 414 İOK'ın 241'i Tip 1 (%58,2), 138'i Tip 2 (%33,3) 35'i Tip 3 (%8,5) olarak saptandı. Maksiller sinüs hacminde izlenen farklılığın, hangi tiplerden kaynaklandığı ikili karşılaştırmalar şeklinde sunuldu.
Özet (Çeviri)
İntroduction: Maxillary sinus volume varies significantly between individuals. The infraorbital canal (İOC) is divided into different types according to its position in the maxillary sinus. There are no publications in the literature investigating the relationship between İOC types and maxillary sinus volume. In this study, the frequency of the İOC variations was investigated and the relationship of these variations with the maxillary sinus volume was evaluated. Material and method: İn our retrospective and cross-sectional study, 414 maxillary sinuses and İOC were evaluated using maxillofacial computed tomography images of 207 patients (mean age; 38.5 ± 14.6 M / F: 105/102) who were included in the digital archive of our hospital. The infraorbital canals were divided into three types according to their position in the maxillary sinus in axial, coronal and sagittal sections. İt classified as, if İOC fully located on the roof of the maxillary sinus was Type 1, if lowered under the maxillary sinus roof but side by side with the roof was Type 2, if lowered in maxillary sinus with a septa into the lumen was Type 3. Maxillary sinus volume was measured by manual segmentation using Osirix software. Morphological variations such as the presence of bone septa, Haller cell seen in the neighbourhood of maxillary sinus, middle concha bullosa variation and nasal septum deviation were recorded. Correlations of maxillary sinus volume and other variations with İOC types were investigated. Results: 241 of 414 İOC were diagnosed as Type 1 (58.2%), 138 as Type 2 (33.3%) and 35 as Type 3 (8.5%). The difference observed in maxillary sinus volume was presented in the form of binary comparisons from which types.