Preeklampsi hastalığının tanısı ve şiddeti ile anjiyogenetik faktörlerin; soluble fms-like tyrosine kinase 1 (SFLT-1), soluble endoglin (seng), placental growth factor (PGF), epidermal growth factor receptor (EGFR) ilişkisi
The relationship between diagnosis and severity of preeclampsia disease with angiogenetic factors; soluble fms-like tyrosine kinase 1 (SFLT-1), soluble endoglin (seng), placental growth factor (PGF), epidermal growth factor receptor (EGFR)
  1. Tez No: 622341
  2. Yazar: ONUR BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN COŞKUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Preeklamptik hastaların tanısı ve hastalığın şiddeti ile serum soluble Fms-like Tyrosine Kinase-1 (sFlt-1), Placental Growth Factor (PGF), soluble Endoglin (sEng) ve Epidermal Growth Factor Receptor (EGFR) seviyeleri arasında bir ilişki olup olmadığını ve varsa bu belirteçlerin preeklamptik hastaların tanısında kullanılıp kullanılamayacağını araştırmaktır. Materyal ve metod: Bu prospektif kesitsel (cross-sectional) kohort tipi vaka kontrol çalışması Eylül 2018 ile Nisan 2019 tarihleri arasında Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğine başvuran toplam 88 vakada yapıldı. Bu tarihlerde kliniğimize başvuran 48 preeklamptik gebe çalışma grubu ve 40 sağlıklı gebe kontrol grubu olarak kabul edildi. İki gruptaki tüm olguların serum örneklerinde sFlt-1, PGF, sEng ve EGFR seviyeleri ELISA yöntemi ile ölçüldü. Ayrıca 88 olgunun, sosyodemografik özellikleri, gestasyonel özellikleri ve laboratuvar değerleri kayıt edildi. Yine preeklampsi grubu hafif ve şiddetli preeklampsi grubu olarak iki alt gruba ayrılarak serum seviyeleri karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışma grubunda serum sFlt-1, sEng, EGFR ve PGF seviyeleri (sırayla; 5,0729 ng/mL, 4,7962 ng/mL, 160,8717 ng/mL, 180,9329 pg/mL) kontrol grubunda bu seviyeler (sırayla; 1,9979 ng/mL, 1,7376 ng/mL, 112,6723 ng/mL, 275,6146 pg/mL) bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: To determine whether there is a relationship between serum soluble FMS-like Tyrosine Kinase-1 (sFlt-1), Placental Growth Factor (PGF), soluble Endoglin (sEng) and Epidermal Growth Factor Receptor (EGFR) levels and the severity of the disease and the diagnosis of preeclamptic patients, and if any, these markers can be used in the diagnosis of preeclamptic patients. Material and Method: This prospective cross-sectional cohort-type case control study was conducted between September 2018 and April 2019 in a total of 88 cases admitted to Mersin University Medical Faculty Hospital Gynecology and Obstetrics Clinic. 48 preeclamptic pregnant women were included in the study group and 40 healthy pregnant women were included in the control group. sFlt-1, PGF, sEng and EGFR levels were measured by ELISA method in serum samples of all patients. In addition, sociodemographic characteristics, gestational features and laboratory values of 88 cases were recorded. Also, preeclampsia group was divided into two groups as mild and severe preeclampsia and serum levels were compared. Results: Serum sFlt-1, sEng, EGFR and PGF levels were measured in the study group (respectively; 5,0729 ng / mL, 4,7962 ng / mL, 160,8717 ng / mL, 180,9329 pg / mL) and in the control group (respectively, 1,9979 ng / mL, 1,7376 ng / mL, 112,6723 ng / mL, 275,6146 pg / mL).