Hemodiyaliz hastalarında serum NT-proBNP ve makrofaj inhibitör sitokin-1 (MIC-1/GDF-15) düzeylerinin kognitif fonksiyonlarla ilişkisi
The relation between serum NT-proBNP and macrophage inhibitor cytokine-1 (MIC-1/GDF-15) levels and cognitive functions in hemodialysis patients
- Tez No: 622368
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZKAN GÜNGÖR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Giriş: Hemodiyaliz hastalarında, kognitif fonksiyonların, sağlıklı popülasyona göre daha kötü olduğu gösterilmiştir. N-terminal B Tipi natriüretik peptid öncüsü; NT-pro- BNP, ve Makrofaj İnhibitör Sitokin-1 (MIC-1/GDF-15) düzeylerinin non-renal hasta popülasyonunda kognitif fonksiyonlarla ilişkili olduğu bilinmektedir. Biz bu çalışmada, hemodiyaliz hastalarında volüm, kardiyak fonksiyonlar ve mortalite ile ilişkili olduğu bilinen bu iki molekülün, kognitif fonksiyonlar ile olan ilişkisini literatürde ilk olarak inceledik. Hastalar-Metod: En az 3 aydır hemodiyaliz tedavisi alan 94 hasta çalışmaya alındı. Okur-yazar olmayan, 65 yaş üstü, kalp yetmezliği (EF
Özet (Çeviri)
Introduction: It has been demonstrated that cognitive functions are worse in hemodialysis patients compared to the healthy population. It is known that NT-pro- BNP, and Macrophage Inhibitor Cytokine-1 (MIC-1/GDF-15) are associated with cognitive functions in the non-renal patient population. In the present study, we examined the association of these two molecules, which are known to be associated with hypervolemia, cardiac dysfunction, and mortality in hemodialysis patients, with cognitive functions for the first time in the literature. Patients and Methods: A total of 94 patients who received hemodialysis for at least 3 months were included in the present study. Patients who were illiterate, who were older than 65 years of age, who had severe heart failure (EF