Kolorektal adenokarsinomlarda ALDH1 (ALDH1A1 izoformu) ekspresyonunun tümör derecesi ve evre ile ilişkisi
The relationship between ALDH1 (ALDH1A1 isoform) expression and tumor grade, and stage in colorectal adenocarcinomas
- Tez No: 622367
- Danışmanlar: PROF. MEHMET YALDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Kolorektal adenokarsinom (KRAK) insidansı yaşla artan hastalık olup, dünya genelinde 3. en sık görülen kanser tipidir. Hastalığın tedavisi tümörün evresine bağlı olarak değişmektedir. Mevcut tedavi yöntemlerine rağmen bu kanserlerde nüks yaygındır. Mortalitenin azaltılması ve sağkalım oranının arttırılmasının anahtarı erken tanı ve tedavidir. Bu nedenle sağkalımı etkileyen nükslerin, tedaviye direncin mekanizmalarının açıklanması hayati önem arz etmektedir. Bu açıdan kanserin gelişiminde kanser kök hücre (KKH) modeli, KKH'lerinin özellikleri, KKH belirteçlerinin geliştirilmesi ve değişik tümörler üzerinde nasıl ekspresyon göstereceği geniş araştırma konusu olmaktadır. Aldehit dehidrogenaz'lar (ALDH) doku kök hücreleri (DKH) ve KKH'lerini belirlemek için kullanılan biyobelirteçlerdendir. Birçok çalışmalar ALDH ailesinin önemli izoformlarından olan ALDH1A1'in ekspresyonunun KRAK, meme kanseri, akciğer kanseri ve diğer malign tümörler için bir KKH belirteci olarak kullanılabileceğini gösterse de hala insan kanserlerinde ALDH1A1 proteininin ekspresyonunun klinikopatolojik önemi belirsizliğini korumaktadır. Bu çalışmada diferansiyasyon derecesine göre %30'u iyi, %40'ı orta, %30'u az diferansiye, evreye göre ise %9'u evre I, %30'u evre II, %47'si evre III, %14'ü evre IV olan toplam 100 KRAK olgusunda immünohistokimya'sal (İHK) yöntem kullanılarak ALDH1A1 ekspresyonu ile klinikopatolojik parametreler (KPP) arasındakı ilişki araştırılmıştır. Sonuç olarak tümör diferansiyasyon derecesi ile boyanma yoğunluğu arasında (p=0.009) ve tümördeki boyanma yoğunluğuyla normal bitişik mukoza'nın (BM) boyanma yoğunluğu arasında (p=0.001) istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunmuştur. Diğer parametrelerle istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Elde ettiğimiz veriler ALDH1A1 ekspresyonunun KRAK'larda prognostik değerini desteklememektedir.
Özet (Çeviri)
The incidence of colorectal adenocarcinoma (CRAC) increases with age and is the third most common type of cancer worldwide. Treatment of the disease varies depending on the stage of the tumor. Despite current treatment methods, recurrence is common in these cancers. Early diagnosis and treatment is the key to reducing mortality and increasing survival. For this reason, it is vital to explain the mechanisms of survival-related recurrence and treatment resistance. In this respect, cancer stem cell (CSC) model, characteristics of CSCs, development of CSC markers and expression on different tumors are the subject of extensive research. Aldehyde dehydrogenases (ALDHs) are biomarkers used to determine tissue stem cells and CSC. Although many publications have shown that the expression of ALDH1A1, one of the important isoforms of the ALDH family, can be used as a CSC marker for CRAC, breast cancer, lung cancer, and other malignant tumors, the clinicalopathological significance of ALDH1A1 protein in human cancers remains unclear. In this study, the relationship between ALDH1A1 expression and clinicopathological parameters was evaluated in 100 CRAC cases, using immunohistochemistry. Differentiation of these cases were categorized as 30% good, 40% moderate, 30% poorly differentiated, whereas stages were classified as 9% stage I, 30% stage II, 47% stage III and 14% stage IV. As a result, a statistically significant relationship was found between tumor differentiation degree and staining intensity (p = 0.009) and between tumor staining intensity and mucosal staining intensity (p = 0.001). There was no statistically significant relationship with other parameters. Our data does not support the prognostic value of ALDH1A1 expression in CRACs.