Güneydoğu Anadolu Bölgesinde seracılık mekanizasyonunda teknolojik düzeyin belirlenmesi
Determination of technological level of greenhouse mechanization in Southeastern Anatolia Region
  1. Tez No: 622396
  2. Yazar: FAYIK İPEKÇİOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada Güneydoğu Anadolu Bölgesinde seracılık mekanizasyonunda teknolojik düzey ile ilgili araştırma yapılmıştır. İlk önce modern bir serada olması gereken teknolojik donanım ve özellikleri araştırılmıştır. Güneydoğu Anadolu Bölgesinin seracılık mekanizasyonunda Türkiye'deki yeri incelenmiştir. Bu çalışma için Şanlıurfa, Diyarbakır, Mardin, Gaziantep ve Kilis'te seralar incelenmiştir. Bu illerdeki işletmelere hazırlanan anketler uygulanarak veriler toplanmıştır. Modern bir serada olması gereken teknolojik özellikler göz önüne alınarak bir anket formu hazırlanmıştır. Hazırlanan ankette işletmeciye sorulan sorularla işletmenin adı, sera alanı, serada yetiştirilen ürün, sera yapı malzemeleri, sera örtü malzemesi, topraklı veya topraksız olup olmadığı, kullanılan havalandırma yöntemi çeşitleri, kullanılan ısıtma yöntemi, kullanılan sulama yöntemi, otomasyon olup olmadığı, iklim kontrol sistemi olup olmadığı, gübreleme ünitesi, hava sirkülasyon fanları, hasat arabaları, sisleme sistemi, sinek tülü, ilaçlama makinesi, jeneratör, paketleme ünitesi, idare binası, kalifiye eleman sayısı ve lojmanlar hakkında bilgi toplanmıştır. Anket çalışmaları analiz edilerek, teknolojik seviye belirlenmeye çalışılmıştır. Otomasyon kullanımında Gaziantep ve Diyarbakır illeri en fazla kullanım durumundadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted research related to the technological level of greenhouse mechanization in the Southeastern Anatolia Region of Turkey. First of all, the technological hardware and features of a modern greenhouses have been investigated. The place of mechanization of greenhouse in the Southeastern Anatolia Region of Turkey were studied. For this study, Sanliurfa, Diyarbakir, Mardin, Gaziantep and Kilis greenhouses were investigated. This data is collected by a questionnaire to businesses in the provinces. A questionnaire taking into account what technological features should be prepared in a modern greenhouse. The survey of operators asked the name of the company in question, greenhouse area, crops grown in the greenhouse, greenhouse construction materials, is not soilless agriculture or o not, ventilation method are used, the heating method, the irrigation method, whether automation, climate control system , fertilizer unit, air circulation fans, harvest carts, fogging system, fly-cloth, spraying machines, generators, packaging units, administrative buildings, qualified staff and houses. By analyzing the survey results we tried to determine the technological level of greenhouses, located in Souteastern Anatolia of Turkey. Gaziantep and Diyarbakir are the most used cases in automation usage