Meraların hayvancılığa katkısının sosyo ekonomik boyutu Eskişehir örneği
Socio-economic attributes of contribution to livestock bygrassland in Eskisehir
- Tez No: 622444
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZER ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Dünya nüfusu hızlı bir şekilde artmaktadır. Ancak bu nüfusu beslemek için gerekli üretim yeterli düzeyde değildir. Azalan yiyecek kaynaklarına karşı hızla artan dünya nüfusunun nasıl besleneceği bugün küresel anlamda büyük bir problem teşkil etmektedir. Bu problem, üretim-bölüşüm ilişkilerini belirleyen ekonomi politikalarına da yön vermektedir. Çok yakın bir gelecekte dünya nüfusunun önemli bir kısmının açlık tehlikesinde olacağı çok açıktır. Günümüzde doğal kaynakları koruma konusunda alınan tedbirlerin en üst düzeyde olması durumun ciddiyetinin kavrandığını göstermektedir. Artık ülkeler ucuz ve sağlıklı yiyecek kaynaklarına sahip olmanın ve bu kaynakları korumanın yollarını aramaktadırlar. Hayvancılık maliyetlerinden yem giderlerinin büyük bir kısmını karşılayan meralar tarım için hayati öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
The world population is growing rapidly. However, the necessary production to feed this population is not sufficient. How to feed the rapidly growing world population against declining food sources is a big problem globally these days. This problem also leads to economic policies that determine production-distribution relations. It is very clear that in the very near future a significant part of the world population will be at risk of hunger. Today, being highest level of measures to protect natural resources indicates that is understood the seriousness of the situation. Now, countries are looking for ways to have cheap and healthy food sources and to protect these resources. Grasslands which provides cost the majority of the one of the livestock expense of forage is vital for agriculture.