Türk Mitleri yok etmek: Kadınlar Saltanatı örneği üzerinde Avrupa'da Osmanlı
Deorientalizing the Ottomans: The Sultanate of women as a test case for the 'Turkish Myth' in Europe
  1. Tez No: 622501
  2. Yazar: AMINA SMITS
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAGİHAN HALİLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Medeniyetler İttifakı Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medeniyet Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tezde Kadınlar Saltanatı olarak bilinen dönemdeki karmaşık Osmanlı-Avrupa ilişkilerine Edward Said'in Oryantalizm adlı eserinin ve Türk Mitinin ışığında yakından bakılacaktır. Bu süreçte, bu ilişkilerin Said'in iddia ettiğinden daha da karmaşık olduğunu ve, tekerrür eden olumsuz imajlara rağmen Osmanlılar hakkında, Avrupa'da yaygın şekilde birçok olumlu görüşlerin de olduğunu gözler önüne sermeyi ve dolayısıyla yalnızca Batı cephesinin Osmanlılar hakkındaki önyargıları değil, aynı zamanda Doğu'da Batı-karşıtı fikirleri de aşmayı hedeflenmektedir. Bunun için ise, öncelikle bu dönemin ve politik aktörlerinin önemini göstermek için Kadınlar Saltanatı yakından incelenecektir. Çoğu zaman Batılı yazarlardan istifade edilerek, bu dönem boyunca meydana gelen tarihi olaylar, ve özellikle Harem-i Hümayun, Doğu Despotu ve Barbar Türk mitleri hakkında yazılan eserlerin incelenerek aslında Avrupalıların Osmanlılar hakkında yazabileceklerini, yazılan her eserin emperyalist düşüncenin bir parçası olmadığını ispat etmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, I take a closer look at the complex relationship between the Ottoman Empire and Europe during the period that is known as the Sultanate of Women in the light of Edward Said's Orientalism and the Turkish Myth. Through this, I aim to illustrate that these relationships were far more complex than Said would have us believe and that, despite a recurring negative image, there were also many positive reports on the Ottomans circulating Europe, thus breaking through not only prejudices on the Ottomans from the Western front, but also anti-Western sentiments in the East. In order to do so, I will first examine the Sultanate of Women up close to show the significance of this period and its political actors. Furthermore, I will be recounting historical events throughout this period, mainly from Western perspective throughout several chapters dealing with the myths of the Royal Harem, Oriental Despotism and the Barbaric Turk to prove that Europeans were indeed able to write on the Ottomans and that not all that was written on the Orient should be regarded as a yet another work to serve Colonialist goals.