Hipotiroidili ve hipertiroidili hastaların seksüel fonksiyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of sexual functions of patients with hypothyroidism and hyperthyroidism
- Tez No: 622538
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN GEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Hipotiroidi, hipertiroidi, subklinik hipotiroidi ve subklinik hipertiroidi tanılı hastaların seksüel fonksiyonlarının tedavi öncesi tedavi sonrası ve normal populasyonla karşılaştırılarak değerlendirilmesini amaçladık. Tiroid hastalığı tanısı konulan 107 kadın (30 hipotiroidi, 25 hipertiroidi, 31 subklinik hipotiroidi, 21 subklinik hipertiroidi), tiroid hastalığı tanısı konulan 72 erkek hasta (15 aşikâr hipotiroidi, 19 hipertiroidi, 20 subklinik hipotiroidi, 18 subklinik hipertiroidi), bilinen kronik hastalığı olmayan ötiroidik 30 kadın ve 30 erkek bireyleri kontrol grubu olarak çalışmaya aldık. Erkekler Uluslar arası Erektil İşlev Anket Formu (IIEF), kadınlar Kadın Cinsel İşlev Ölçeği Anketi (FSFI) tedavi öncesi ve sonrası doldurdu. Hipotiroidili, hipertiroidi kadınlarda seksüel fonksiyonlar karşılaştırıldğında cinsel fonksiyonlar ve FSFI skorları tedavi öncesinde kontrol grubuna ve tedavi sonrasına göre anlamlı olarak daha düşüktü (p0,05). Subklinik hipotiroidili kadınlarda normal sağlıklı olgularla kıyaslandığında seksüel fonksiyonlarda anlamlı bir değişiklik olmadığı gözlendi.
Özet (Çeviri)
We aimed to evaluate the sexual functions of patients diagnosed with hypothyroidism, hyperthyroidism, subclinical hypothyroidism and subclinical hyperthyroidism before and after treatment and compared with normal population We included 107 women diagnosed with thyroid disease (30 overt hypothyroidism, 25 hyperthyroidism, 31 subclinical hypothyroidism, 21 subclinical hyperthyroidism), 72 male patients diagnosed with thyroid disease (15 overt hypothyroidism, 19 hyperthyroidism, 20 subclinical hypothyroidism, 18 subclinical hyperthyroidism, 18 subclinical hyperthyroidism), 30 euthyroidic men and women without chronic disease as control group. The men completed the International Erectile Function Questionnaire (IIEF) and the Women Female Sexual Function Scale (FSFI). When sexual functions were compared in women with hypothyroidism and hyperthyroidism, sexual functions and FSFI scores were significantly lower before the treatment compared to the control group and after treatment (p 0,05). There was no significant change in sexual functions in women with subclinical hypothyroidism when compared with normal healthy subjects.