Kalça fraktürü geçirmiş hastalarda morbidite ve mortalite ile ilişkili faktörlerin retrospektif araştırılması
Retrospective analysis of morbidity and mortality related factors in patients with hip fracture
  1. Tez No: 622537
  2. Yazar: AHMET FARUK FERİZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA AZİZOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Çalışmamızda 2014-2019 tarihleri arasında Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde kalça kırığı nedeniyle opere olan hastaların morbidite ve mortalitesine neden olan faktörleri belirlemeyi hedefledik. Yaş ortalaması 70.92  16.89 olan 18-102 yaşları arasındaki 599 hastanın %57.8 (n=346)'i kadın ve %42.2 (n=253) hasta erkektir. 1 yıllık mortalite %36, hastanede ortalama yatış süresi 7.036.44 gün bulunmuştur. %17.9 (n=80)'a kan ürünü kullanılmamışken, %82.1 (n=519) hastaya en az 1 kan ürünü kullanılmıştır. Mortaliteyi artıran faktörler olarak ileri yaş, cerrahi teknik olarak hemiartroplasti uygulanması, American Society of Anesthesiologists (ASA, Amerikan Anestezistler Derneği) risk skorunun yüksek olması, en az 1 kan ürünü kullanılması, hastane başvurusunda en az 1 elektrolit bozukluğu olması, Glomerüler Filtrasyon Hızı (GFR) düşüklüğü ve postoperatif analjezi yöntemi olarak Hasta Kontrollü Analjezi (HKA) kullanılması olarak bulunmuştur. Morbiditeyi artıran faktörler ileri yaş, ASA skorunun yüksek olması, cerrahi tekniğin hemiartroplasti olması olarak bulunmuştur. Anestezi tekniği, cerrahi süresi, cerrahi bekleme süresi, operasyona giriş kan basıncı ve cinsiyetin mortaliteyi ve morbiditeyi etkilemediği tespit edilmiştir. Sonuç olarak uygun hastalarda hemiartroplasti yerine kapalı redüksiyon internal fiksasyon (KRİF) ya da açık redüksiyon internal fiksasyon (ARİF) yapılması, kan ürünü kullanmanın kısıtlanması, postoperatif analjezi olarak epidural analjezi ya da Fasya İliaka Kompartman Bloğu (FİKB) uygulanmasının önemi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to determine the factors that cause morbidity and mortality of patients who operated for hip fracture in Mersin University Faculty of Medicine between 2014-2019. The average age of 599 patients between the ages of 18-102 was 70.92±16.89, of which 57.8% (n = 346) were female and 42.2% (n = 253) were male. Our 1-year mortality was ,36% and the mean hospital stay was 7.03±6.44 days. While 17.9% (n = 80) of the patients did not use blood products, 82.1% (n = 519) patients used at least 1 blood product. The factors increasing mortality were found to be advanced age, application of hemiarthroplasty as the surgical procedure, high ASA score, blood product use, at least 1 electrolyte imbalance when admitted to hospital, low GFR and use of iv opioid as postoperative analgesia method. The factors that increase morbidity were found to be advanced age, high ASA score, and hemiarthroplasty as the surgical procedure. We submit that anesthesia procedures, duration of surgery, initial blood pressure and gender has no effect on mortality and morbidity. In conclusion; we emphasize that performing Closed Reduction Internal Fixation or Open Reduction Internal Fixation instead of hemiarthroplasty in appropriate patients , restriction of blood product use and performing of fascia iliac compartment block or epidural anestesia as postoperative analgesia is important to reduce mortality and morbidity.