Orak hücre hastalığında eritrositlerin intravasküler hemolizi ile klinik bulgular arasındaki ilişkinin incelenmesi
İnvestigation of the relationship between intravascular hemolysis and clinical findings of eritrocyces in sicle cell disease
  1. Tez No: 622546
  2. Yazar: NAZIM YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMA ÜNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Çalışmamızda orak hücre hastalıklı (OHH) hastalarımızda; damar tıkayıcı kriz (DTK) patogenezinde önemli rol oynayan damar içi hemoliz ile ilişkili parametreleri incelemek ve bu parametrelerin klinik bulgularla ilişkisini araştırmayı amaçladık. Çalışmaya 2-24 yaş arasında 31 OHH'lı çocuk ve genç erişkin dahil edildi. OHH'lı bireyler bir yıllık izleme alındı ve DTK'ya giren ve hastaneye yatması gereken hastalardan, yatışın ilk gününde tam kan sayımı, laktat dehidrogenaz (LDH), c-reaktif protein (CRP), nitrit/nitrat (NOX), hemin, hemopeksin (Hpx), haptoglobulin (Hp) ve asit sfingomyelinaz (AS) düzeyleri bakılması amacıyla kan örnekleri alındı. Daha sonra bu hastalar durağan dönemlerinde polikliniğe çağırılarak aynı testler tekrarlandı. Elde edilen veriler istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Çalışmamızda OHH'lı hastaların Hb düzeylerini, DTK sırasında durağan döneme göre belirgin olarak düşük saptadık (p=0,047). Beklenilenin aksine DTK grubunda serum hemin düzeyinde bir artış saptayamadık. Buna karşın hemini plazmadan parçalayarak uzaklaştıran protein olan Hpx'in DTK grubunda durağan döneme göre belirgin olarak azaldığını (p=0,003) ve bu azalmanın yatışın 3. gününde daha belirgin olduğunu tespit ettik. Yarı ömrü çok kısa olduğu için NO metaboliti olan NOX kullanılan çalışmamızda; DTK'lı grupta durağan döneme göre anlamlı oranda düştüğünü gözlemledik (p=0,007). Damar içi hemolizin DTK gelişimindeki rolünü araştırdığımız çalışmamızda, literatürde belirtildiği gibi, hemoliz belirteçlerinin DTK döneminde durağan döneme göre anlamlı oranda farklı olduğunu tespit ettik. Akut göğüs sendromlu (AGS) hastalarda hemoglobin (Hb) ve NO düzeylerindeki düşüşün daha belirgin olması nedeni ile bu grupta hemolizin patogenezde daha ön planda olabileceğini düşünmekteyiz. Çalışmamız damar içi hemolizin klinik bulgularla ilişkisinin araştırıldığı ilk çalışma olması nedeniyle oldukça önemlidir.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to investigate the parameters associated with intravascular hemolysis that play an important role in the pathogenesis of vaso- occlusive crisis (VOC) and to investigate the relationship between these parameters and clinical findings in patients with sickle cell disease (SCD). Thirty-one children and young adults aged 2-24 years with SCD were included in the study. Individuals with SCD were followed up for one year and complete blood count, lactate dehydrogenase (LDH), C-reactive protein (CRP), nitrite/nitrate (NOx), hemin, hemopexin (Hpx), haptoglobulin (Hp) and acid sphingomyelinase (AS) levels were measured at first day of hospitalization from blood samples of patients who had VOC and required hospitalization. Later, these patients were called to the outpatient clinic during the stable periods and the same tests were repeated. The obtained data were compared statistically. In our study, we found that Hb levels of patients with SCD were significantly lower during VOC than in stable period (p=0.047). Contrary to expectations, we did not detect an increase in serum hemin levels in the VOC group. On the other hand, we found that Hpx, the protein that cleaves the hemin from plasma, is significantly decreased in the VOC group compared to the stable period (p=0.003) and this decrease is more pronounced on the 3rd day of hospitalization. In our study, NOx which is a NO metabolite was used because of its short half-life; and we observed a significant decrease in NOx levels in the VOC group compared to the stable period (p=0.007). In our study, we investigated the role of intravascular hemolysis in the development of VOC, we found that hemolysis markers were significantly different in VOC period compared to stable period and these results are consistent with literature. We believe that hemolysis may be more prominent in the pathogenesis of ACS patients because of the decrease in Hb and NO levels in this group. This study is very important because it is the first study to investigate the relationship between intravascular hemolysis and clinical findings.