Koroner arter baypas cerrahisinde kan kullanımının hiperlaktatemiye etkisinin araştırılması
The effect of homologous erythrocyte transfucion on hyperlactatemia in coronery artery bypass grafting surgery
- Tez No: 622694
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDEM ERİNÇ SİLİSTRELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Perfüzyon Teknikleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bilimsel çalışmalar kardiyopulmoner baypas (KPB) da kan kullanımın komplikasyonlarını ortaya çıkarmıştır. Gelişen teknoloji KPB uygulamalarında kan kullanımını azaltmaya ve ortadan kaldırmaya yöneliktir. KPB esnasında hiperlaktatemi sık karşılaşılan sıkıntılar arasındadır. Kan kullanımın hiperlaktatemiye etkisi olup olmadığı tartışmalar arasındadır ve etkisinin olduğu düşünülmektedir. Yapılacak olan bu çalışma KPB uygulanarak yapılan koroner baypas operasyonlarında kan kullanımının hiperlaktatemiye etkisini ve ilişkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Çalışmamızda Dokuz Eylül Üniversitesi Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniği'nde Ocak 2014-Aralık 2016 tarihleri arasında ekstrakorporeal sistemle koroner baypas uygulanmış hasta grubu retrospektif olarak taranmıştır. Tarama yetişkin hasta grubunda yapılmıştır. Çalışmaya dahil edilen 60 hasta ekstrakorporeal dolaşım sırasında (peroperatif) kan kulllanılanlar ve kullanılmayanlar olmak üzere gruplandırılmıştır. Grup 1: Ekstrakorporeal dolaşım ile koroner baypas uygulanan peroperatif dönemde kan kullanılmayan 30 yetişkin hasta Grup 2: Ekstrakorporeal dolaşım ile koroner baypas uygulanan peroperatif dönemde kan kullanılan 30 yetişkin hasta şeklinde ayrılmıştır. Çalışmamıza kardiyopulmoner baypas (KPB) süresi 3 saati aşan, acil alınan, aorta kros klemp (AKK) konulmamış, enfeksiyonu olan ve böbrek yetmezliği olan hastalar dahil edilmemiştir. Hastaların preoperatif, peroperatif 30',60',90' ile KPB'dan çıkış, yoğun bakım geliş, postoperatif 4.,8.,12.ve 24. saatlerde laktat (lct) ve hematokrit (hct) düzeyleri taranmış, analiz edilmiştir. Hasta analizleri sonucunda preoperatif , KPB 30. ve 90. dakikalar, KPB'dan çıkışta ve postoperafif 8. saat lct değerlerinde, preoperatif KPB 30.,60.ile 90. dakikalar KPB çıkış, yoğun bakım geliş ve postoperatif 24. saat hct değerlerinde anlamlı bir fark olduğu görülmüştür. Çalışmamız KPB'da kan transfüzyonun hiperlaktatemiye etkisinin olduğu gerekçesi olarak yapılmış sonuç olarak kan kullanılan hastalarda lct değerlerinde yükselme olduğu görülmüştür. Çıkan sonuçlarda hct değerleri arasında fark gözlenmez iken aynı zaman diliminde lct değerlerinde anlamlı bir fark olduğunu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Scientific studies have revealed the complications of blood use in cardiopulmonary bypass (CBP). Developing technology aims to reduce and eleminate the blood use in CBP applications. Hyperlactatemia is a common problem during CPB. Whether or not blood use has a hyperlactic effect is one of the arguments and it is thought to have an effect. The aim of this study is to investigate the effect of blood use on hyperlactatemia in coronary artery bypass surgery. In our study we retrospectively reviewed the patients who underwent coronary bypass surgery with extracorporeal system between January 2014 and December 2016 at Dokuz Eylül University Cardiovascular Surgery Clinic. Sixty patients included in the study were grouped with the blood usege under extracorporeal circulation (peroperatively) and those who were not use. We divided into Group 1: 30 adult patients without blood transfusion during coronary bypass surgery with extracorporeal circulation and Group 2: 30 adult patients with blood transfusion during coronary bypass surgery with extracorporeal circulation. Our study were not included the patients with cardiopulmonary bypass (CPB) duration of more than 3 hours, who had received urgent, no aortic cross-clamp (ACL), had infection and renal failure. In this study patient's preoperative,peroperative 30th, 60th, 90th minutes with CPB exit,intensive care unit arrival and postoperative 4th, 8th, 12th, 24th hours lactate (lct) and hematocrit (hct) levels were screened and analysed. As a result of patient analysis, CPB 30th and 90th minutes, CPB output, intensive care unit arrival and postoperative 24 hours hct values significantly a difference. In our study, it was found that blood transfusion had an effect on hyperlactatemia in CBP. While there was no differences between hct values, there was a significiant difference in the lct values in the same tine period.