Çin enerji arz güvenliğinin uluslararası ilişkilerde güç geçiş teorisi çerçevesinde analizi
The evaluation of energy supply safety of china according to the power transmission theory in international relations
- Tez No: 622709
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN SAYGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Uluslararası İlişkiler, Energy, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Strateji ve Güvenlik Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Güvenlik Araştırmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, uluslararası sistemde başat güç olma yolundaki Çin'in enerji arz güvenliğini sağlama politikasının etkilerini, ekonomik gelişmişlik-enerji güvenliği ilişkisine dayanarak değerlendirmektir. Çalışmanın kuramsal çerçevesi Güç Geçiş Teorisine dayanmakta olup uluslararası hiyerarşik sistemde ulus devletlerin güç unsurları, nüfus ve siyasi gelişmişlikleri göz ardı edilmeden, ekonomik gelişmişliklerini gösteren gayri safi yurt içi hasıla indeksine göre incelenmiştir. Dünyanın en büyük iki ekonomisinden biri olan ve Kuşak ve Yol Girişimi ile küreselleşme adımları atan Çin, kendisini enerji yutağı haline getirmiş üretime dayalı ekonomisini sürdürmek için dış politikasında iyi planlanmış enerji arz güvenliğine ihtiyaç duymaktadır. İleri gelen uluslararası kurum ve kuruluşların ülke ve bölgeler adına sunduğu enerji talep ve eğilim verileri ışığında Çin, ihtiyaç duyduğu bu enerjiyi sağlamak adına enerji arz politikaları geliştirmektedir. Bu sebeple yurt içi ve yurt dışında enerji adına atacağı adımlar uluslararası enerji piyasalarını etkilemekle kalmayıp Çin'in dış politikasına da yön verecektir. Çin için Enerji Diyaloğu başta olmak üzere uyguladığı bir dizi enerji arz politikası, ekonomik gelişmişliğini sürdürmek için ihtiyaç duyacağı enerjiyi sağlarken, aynı zamanda bölgesel ve küresel güç unsurlarına da etki edecektir. Bu çalışma başta Çin olmak üzere ulus devletlerin kuramsal çerçevede enerji güvenliğini jeopolitik, jeoekonomik ve sektörel anlamda inceleyerek devletlerin uluslararası sistemdeki yeri ve güç unsurları adına önemini gösterme perspektifi sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to research the effect of China's energy security on the way to becoming a dominant power in the international system based on the relationship between economic development and energy security. The theoretical framework of the study is based on the Power Transition Theory and it is examined in the international hierarchical system according to the gross domestic product index showing the economic development mentalities of nation states with the power elements, population and political developments in mind. China, one of the two largest economies in the world and taking globalization steps with its Initiative for Roads and Roads, needs well-planned energy supply security in its foreign policy in order to maintain its production-based economy that has transformed itself into energy sink. In light of the energy demand and trend data provided by leading international institutions and organizations on behalf of countries and regions, China is developing energy supply policies in order to provide this energy. For this reason, the steps to be taken in the name of energy both domestic and international will not only affect the international energy markets but will also guide China's foreign policy. A series of energy policies for China, especially the Energy Dialogue, will provide the energy that it will need to maintain its economic development, while at the same time affecting the regional and global power elements. This study aims to show the importance of states, especially China, in the international system and its importance in the name of power elements within examining geopolitical, geoeconomic and sectoral aspects of energy security of national states.