Adenoidektomi ve tonsillektomi yapılan çocuklarda büyüme ve gelişmenin klinik ve biyokimyasal takibi
  1. Tez No: 622711
  2. Yazar: NESLİHAN ZEREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET TEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Kulak burun boğaz kliniklerinde en sık yapılan operasyonlardan olan adenotonsillektominin, ameliyat sonrası kişide oluşturacağı olumlu ve olumsuz etkilerin iyi bir şekilde ortaya konması gereklidir. Söz konusu ameliyattan sonra çocuklarda büyüme ve gelişmenin hızlandığına pratikte inanılmasına rağmen, teorik olarak bu konuda yapılan çalışmalar az sayıdadır. Bu çalışmanın amacı değişik nedenlerle adenotonsillektomi yapılmış hastalarda, ameliyat sonrası 1-6 aylık süreçte, büyüme ve gelişmenin hormonal göstergesi olan IGF-1 (Insülin like growth faktör 1) ve IGFBP-3 (Insülin like growth faktör binding protein 3) değerlerini ameliyat öncesi değerler ile karşılaştırmaktır. Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi, K.B.B. Kliniği'nde Ocak 2007- Ocak 2008 tarihleri arasında adenotonsiller hipertrofi ve rekürren kronik tonsillit nedeni ile opere edilen 28 hasta çalışmaya alınmıştır. Tüm hastaların anamnez ve bulguları kaydedildikten sonra, ameliyat öncesi IGF-1 ve IGFBP-3 hormon düzey tesbiti için kan alındı, boy ve kiloları kaydedildi. Postoperatif 1. ve 6. aylarda hastalar kontrole çağrılarak tekrar IGF-1 ve IGFBP-3 hormon düzeyleri tesbiti için kan alındı, boy ve kiloları ölçülerek kaydedildi. Her hasta, kendi kontrol grubu olarak kabul edilerek değerlendirmeye alındı. Çalışmaya alınan 28 hastanın tümünde de postoperatif boy/kilo ölçümlerinde, IGF-1 ve IGFBP-3 kan düzeylerinde preoperatif döneme göre anlamlı artışlar tesbit edildi.
Özet (Çeviri)
To bring out the positive and negative effects of adenotonsillectomy on persons after operation-the most common operation in otorhinolaringology clinics is necessary. Although in practice it's believed that the rate of growing and development is increased after this operation, in theoretic there isn't enough study about this subject. The aim of this study is to compare the preoperative levels of hormonal indicators of growing and development, IGF-1 (insulin like growth factor -1)and IGFBP-3(insulin like growth factor binding protein- 3),with the postoperative 1-6 months levels, in persons those have adenotonsillectomy operation because of many reasons. 28 patients-operated because adenotonsiller hipertrophy and chronic tonsillit –between January 2007-January 2008 at Göztepe Education and Investigation Hospital Otorhinolaringology Clinic-were included in this study. All patients' anamnesis and findings were recorded, preoperative blood levels of IGF-1 and IGFBP-3 were investigated, lenght and weight of the patienst were measured. Each patient evaluated as the control group of himself. A significant increase was detected in the levels of IGF-1 and IGFBP-3 in blood and height/weight measurement according to preoperative period in all of 28 patients included in this study.