Diyabetik makula ödeminde intravitreal anti-VEGF tedaviye epiretinal membranın etkisi
Effect of epiretinal membrane on intravitreal anti-vegf treatment in diabetic macular edema
  1. Tez No: 622712
  2. Yazar: BÜLENT ARAZAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN OKUDAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ YALÇIN KARAKÜÇÜK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Diyabetik makula ödemi olan hastalarda epiretinal membran varlığının intravitreal anti_vegf tedavisine olan etkisini incelemek. Gereç ve Yöntem: Ocak 2014 – Nisan 2017 tarihleri arasında,Selçuk Üniversitesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalın retina polikliniğinde,DMÖ mevcudiyeti olan 87 hastanın 87 gözü çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya dahil olan hastalardan, DMÖ ile birlikte aynı zamanda ERM'si de olan 53 hasta çalışma grubu, ERM görülmeyen 34 DMÖ hastası da kontrol grubu olarak sınıflandırıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose:To investigate the effect of epiretinal membrane on intravitreal anti_vegf treatment in patients with diabetic macular edema. Materials and methods:Between January 2014 and April 2017, 87 eyes of 87 patients with DMD were included in the study at the retina outpatient clinic of Ophthalmology Department of Selçuk University.Of the patients included in the study, 53 patients with ERM and ERM at the same time were classified as the study group and 34 patients without ERM were classified as the control group. The best corrected visual acuity and central macular thickness values measured by SS-OCT (Atlantis DRI-OCT, Topcon, Japan) by the same experienced operator were evaluated.Statistical Results were obtained through IBM SPSS Statistics 21 package program.