İkizdere Baraj Gölü fitoplanktonunun mevsimsel değişimin incelenmesi
An investigation on the seasonality od İkizdere Dam Lake phytoplankton
  1. Tez No: 622721
  2. Yazar: AYŞE AKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ KILINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma, Aydın ili İncirliova ilçesinde bulunan İkizdere Baraj Gölü'nün fitoplankton kompozisyonunun mevsimsel değişimi ve göl suyunun kirlilik durumunun araştırılması amacıyla ele alınmıştır. Bu amaçla 2013 Kasım ayı ile 2014 Kasım ayı arasında araştırma süresi boyunca belirlenen iki istasyondan yapılan örnekleme sonucu fitoplankton içerisinde Chlorophyta'dan 52, ve Ocrophyta'dan 42, Cyanobacteria'dan 19, Euglena'dan 17, Charophyta'dan 13, Dinophyta'dan 7 ve Cryptophyta'dan 7 olmak üzere toplam 157 takson belirlenmiştir. Su kalitesi iletkenlik, pH, çözünmüş oksijen, amonyum azotu, nitrat azotu, toplam fosfor, toplam azot, alkalinite, toplam çözünmüş madde, askıda katı madde ve ortofosfat konsantrasyonları esas alınarak değerlendirilmiştir. Yüzeysel Su Kalitesi Yönetimi Yönetmeliği bakımından baraj gölü suyu“yüksek kaliteli”sınıfına dâhil olmuştur. Gölün fiziksel, kimyasal ve biyolojik bulguları değerlendirildiğinde İkizdere Baraj Gölünün oligo-mezotrofik karakterde olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has been conducted to investigate seasonal changes of phytoplankton composition and degree of pollution of the lake water. Sampling was carried out between December 2013-2014 from two stations. In total of 157 phytoplankton taxa belong to Chlorophyta 52, Ocrophyta 42, Cyanobacteria 19, Euglena 17, Charophyta 13, Dinophyta 7 and Cryptophyta 7 were recorded. Chemical parameters including conductivity, pH, dissolved oxygen, ammonium nitrogen, nitrate nitrogen, total phosphorus, total nitrogen, alkalinity, total dissolved solids, suspended solids and orthophosphate measurements were evaluated according to water quality assesment. As a result, dam lake was classified as“high quality”in terms of Surface Water Quality Management Regulations of Turkey. Ikizdere Dam lake's trophic state was determined as oligo-mesotrophic According to physical, chemical and biological findings.