Turizm sektöründe insan kaynakları koruma ve geliştirme: Turizm sektöründe iş kazaları, yaşanan sorunlar ve alınması gereken önlemler
Human Resources Protection and Development in the TourismSector: Work Accidents in the Tourism Sector Problems in the Life and Measuresto be Taken
- Tez No: 622722
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYLAN GAZİ UÇKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Son yıllarda dünyada yaşanan ekonomik ve sosyal gelişmeler turizm sektörünün önemini daha da çok artırmaktadır. Bu proje çalışmasında, turizm sektöründe insan kaynaklarının önemi ve sektörde çalışma koşulları, koşulların düzeltilmesi için alınması gereken önlemler incelenmektedir. İnsan kaynakları yönetimi, sektör içinde yalnızca belli işleri yürüten bir birimden ziyade stratejik bir nitelik kazanmıştır. Özellikle insana hizmet veren ve insan unsurunun son derece önemli olduğu turizm sektöründe, insan kaynakları yönetimi ayrı bir önem kazanmaktadır. Personel sirkülasyon oranının yüksek olduğu turizm sektöründe, söz konusu bu durumdan kaynaklanan sorunların ortadan kaldırılması açısından insan kaynakları daha etkili çalışmaktadır. Gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşme çalışması ile turizm sektörünün diğer sektörlere oranla iş gücü ağırlığı, sektörün zorlukları, sektörde kadın çalışan oranı, sektörde çalışanların dış turizme etkisi analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda ülkemizde insan kaynağı, eğitim seviyesi, iş kazalarına karşı tedbirler, devletin teşvik ve denetlemeleri beklentilerin altında kalmıştır. Bu nedenle devletimizin turizm teşvik etmek için gerekli çalışmaların yapılması ve bu alanda politikalar geliştirmek, ülkemiz ekonomisi açısından önemli hale gelmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, economic and social developments in the world have increased the importance of the tourism sector even more. In this project study, the importance of human resources in the tourism sector and the precautions to be taken in terms of working conditions in the sector is examined. Human resources management has gained a strategic character rather than a unit that performs only certain tasks within the sector. Especially in the tourism sector, where human resources are very important, human resources management gains a special importance. In the tourism sector, where the staff turnover rate is high, human resources work more effectively in terms of removing the problems stemming from this situation. With the semi-structured interview study conducted, the tourism sector's labor force weight, sector difficulties, female staff ratio in the sector and the external tourism impact of the employees in the sector were analyzed compared to other sectors. As a result of the research, human resources, level of education, measures against work accidents, incentives and audits of the government are under expectations in our country. For this reason, our country's efforts to promote tourism and the development of policies in this area are becoming important for our country's economy.