İdiyopatik granülomatöz mastit ile II-37 arasındaki ilişki
The relationship between idiopatic granulomatous mastitis and II-37
  1. Tez No: 622748
  2. Yazar: UMUT AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN SERDAR KOCA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
İdiyopatik granülomatöz mastit (IGM), kazeifiye olmayan granülomlar ile karakterize olup memenin enfeksiyöz olmayan inflamatuar hastalığıdır. Nedeni tam olarak bilinmeyen, genç üreme çağındaki kadınlarda sıklıkla görülen kronik granülomatöz inflamatuar bir hastalıktır. Tedavide immunsüpresif ajanlar ve cerrahi müdahaleler kullanılmaktadır. LL-37 doğal bağışıklıkta etkili olup, immünmodülatör özelliklere sahip katelisidin türevi antimikrobiyal peptittir. Ek olarak, interlökin (IL)-36, galektin 3, toll like reseptör (TLR)3 otoimmünitede etkili olup proinflamatuar özelliklere sahiptir. Bu çalışma ile IGM'de LL-37, IL-36, galektin 3 ve TLR3 düzeylerindeki olası değişiklikleri araştırmak amaçlandı. Biyopsi ile doğrulanmış 36 kadın hasta ile 37 sağlıklı kontrol çalışmaya dahil edildi. Deneklerin serum örneklerinde LL-37, IL-36, galektin 3 ve TLR3 seviyeleri Elisa yöntemi kullanılarak çalışıldı. Dokuda LL-37 ve galektin 3 seviyeleri çalışıldı. Doku örnekleri elimizde olan 16 IGM hastası ile kozmetik nedenlerle mamoplasti yapılan 10 hastanın meme doku örnekleri doku incelemeleri için çalışmaya dahil edildi. Boyamada immünite aktivitesi, yaygınlık (0.1:
Özet (Çeviri)
Idiopathic granulomatous mastitis (IGM) is a non-infectious inflammatory disorder of the breast characterized by non-caseous granulomas. It is a chronic granulomatous inflammatory disease frequently seen in young fertile women, the cause of which has not been clearly understood. Immunosuppressive agents and surgical interventions are used in the treatment. LL-37 is a cathelicidin-derived antimicrobial peptide with immunomodulatory properties that are effective in innate immunity. In addition, IL-36, galectin 3, TLR3 are effective in autoimmunity with proinflammatory properties. With this study, it was aimed to investigate possible changes in the levels of LL-37, IL-36, galectin 3 and TLR3 in IGM. 36 female patients with biopsy-confirmed IGM and 37 healthy controls were included in the study. The serum samples of the subjects LL-37, IL 36, galectin 3 and TLR3 levels were studied using the Elisa method. LL-37 and galectin 3 levels in the tissue were analysed. 16 IGM patients whose paraffin blocks were eligible for re-study and 10 patients who underwent mammoplasty due to cosmetic reasons for the control group were included in the study for tissue examinations. Immunoreactivity in stainings were based on the prevalence (0.1: