İdiyopatik lobüler granülomatöz mastit hastalarının kistik nötrofilik granülomatöz mastit morfolojisi, etiyolojisi ve tedavi seçenekleri açısından retrospektif değerlendirmesi
Retrospective evaluation of idiopathic lobular granulomatous mastitis patients in terms of cystic neutrophilic granulomatous mastitis morphology, ethiology and treatment responses
- Tez No: 755962
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Kistik nötrofilik granülomatöz mastit (KNGM), belirgin bir histolojik paterne sahip, nadir bir granülomatöz mastit alt tipidir. KNGM'ye spesifik patolojik görüntü histopatolojik olarak epiteloid histiyositlerden oluşan granülomların merkezinde nötrofiller tarafından çevrelenmiş merkezi lipid vakuollerinden oluşan süpüratif lipogranülomlardır. Bazı lipid vakuolleri seyrek, genellikle çubuk şeklinde, Gram pozitif basiller içerebilir. Yöntem: Çalışmaya 2010-2021 tarihleri arasında Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi'nde etiyolojisinde herhangi bir sistemik granülomatöz hastalık saptanamayan 135 granülomatöz mastit vakası dahil edildi. Hastalara ait materyaller güncel patoloji verileri ile yeniden değerlendirildi. Bulgular: 135 hastadan 80'i (%59,3) KNGM, 55'i (%40,7) idiyopatik lobüler granülomatöz mastit (İLGM) olarak değerlendirilmiştir. Hastaların ortalama yaşı 37'dir (KNGM: 36.2, İLGM: 38.3). Lezyonların ortalama çapı 38,8 mm'dir (KNGM: 38, İLGM: 47). 1 hastada lezyon sıradışı olarak aksillada aksesuar meme dokusunda görülmüştür. 5 hastada bilateral hastalık tutulumu mevcuttur. Her iki grupta da bilgilerine ulaşılabilen hastaların tamamına yakınında doğum ve emzirme öyküsü mevcuttur. KNGM hastalarının 72'sinin %37,5'unda Gram boya ile boyanan bakteriler izlenmiştir. 16 KNGM hastasının 5'inde kültürde üreme olmuştur. Hastalık nüksü açısından değerlendirildiğinde KNGM grubunda %18,2 oranında nüks görülürken İLGM grubunda hastalık nüksü oranı %40'tır (p=0.067). Sonuç: KNGM morfolojisinde spesifik bulgu merkezinde kistik bir boşluk bulunan, bu kistik boşluğun nötrofilik bir rim ile sarıldığı granülomatöz bir mastittir. Radyolojik olarak tanınmalarını sağlayacak spesifik bir bulgu göstermezler. KNGM ile Corynebacterium türü bakteri varlığı arasında yakın ilişki mevcuttur. Corynebacterium türü bakteriler kistik boşluklar içinde seyrek olarak görülür, bu sebeple tanınması güç olabilmektedir. KNGM'nin tanımı hala gelişmektedir ve evrensel olarak kabul edilmiş tedavi kriterleri henüz bulunmamaktadır. Tedavi seçenekleri arasında antibiyotikler, steroidler ve cerrahi girişimler yer alır. Seçilecek antibiyotiklerin C.kroppenstedii türleri için yağ dağılımı yüksek antibiyotikler olmasına dikkat edilmelidir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Cystic neutrophilic granulomatous mastitis (CNGM) is a rare subtype of granulomatous mastitis with a distinct histological pattern. The pathological image specific to CNGM is suppurative lipogranulomas consisting of central lipid vacuoles surrounded by neutrophils in the center of granulomas composed of epithelioid histiocytes histopathologically. Some lipid vacuoles may contain sparse, usually rod-shaped, Gram-positive bacilli. Material and methods: A total of 135 granulomatous mastitis cases in which no systemic granulomatous disease could be detected in etiology were included in the study between 2010-2021 in Göztepe Prof Dr Süleyman Yalçın City Hospital. Materials belonging to the patients were re-evaluated with current pathology data. Findings: Of 135 patients, 80 (59.3%) were evaluated as CNGM and 55 (40.7%) as idiopathic lobular granulomatous mastitis (ILGM). The mean age of the patients was 37 (CNGM: 36.2, ILGM: 38.3). The mean diameter of the lesions is 38.8 mm (CNGM: 38, ILGM: 47). In one patient, the lesion was unusually seen in the accessory breast tissue in the axilla. Bilateral disease involvement is present in 5 patients. Almost all of the patients in both groups, whose information can be accessed, have a history of birth and breastfeeding. Bacteria stained with Gram stain were observed in 37.5% of 72 of CNGM patients. There was growth in culture in 5 of 16 CNGM patients. When evaluated in terms of disease recurrence, the rate of recurrence was 18.2% in the CNGM group, while the recurrence rate was 40% in the ILGM group (p=0.067). Results: In CNGM, the specific finding is a granulomatous mastitis with a cystic cavity in the center, which is surrounded by a neutrophilic rim. They do not show any specific finding that would enable them to be diagnosed radiologically. There is a close relationship between CNGM and the presence of Corynebacterium species. Corynebacterium bacterias are rarely seen in cystic spaces, so they can be difficult to recognize. The definition of CNGM is still evolving and there are no universally accepted treatment criteria yet. Treatment options include antibiotics, steroids, and surgical interventions. It should be noted that the antibiotics to be selected are those with high fat distribution for C.kroppenstedii species.