Tıva Cumhuriyeti'nin oluşumu: Bölgesel ve uluslararası ilişkilerinin tarihi ve hukuki statüsü
The formation of the republic of Tyva: Its history of interregional and international relations and legal status
- Tez No: 622750
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖCAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Günümüzde uluslararası politika alanında modern devletlerin ortaya çıkışı ile beraber birçok farklı yapıda devlet sistemleri oluşmuştur. Rusya Federasyonu bünyesinde yer alan Tıva Cumhuriyeti federatif bir yapı içinde yer alması buna örnektir. Tıva Cumhuriyeti'nin iç ve dış ilişkilerde konumunun incelenmesi ülkenin hukuki statüsünü de öne çıkarmaktadır. Uluslararası alanda son dönemlerde Asya kıtası ilgi çekmeye başlamıştır. Bununla birlikte Tıva Cumhuriyeti'nin“Asya'nın Merkezi”olarak coğrafi ve jeopolitik konumu oldukça önemlidir. Birçok medeniyetin çeşitli zaman dilimlerinde bu toprakları seçmeleri ve önem vermeleri, tarihi ve stratejik ilişkiler bakımından Asya'nın merkezi olma iddiasını kanıtlar niteliktedir. Dolayısıyla o dönemin karar vericileri arasında yapılan ticaret, dil, kültür, savaş ve barış siyaseti bu topraklarda diplomatik ilişkilerin temellerini oluşturmuştur. Yerel halkın yaşam tarzı ve derin yaşayış felsefesinden Tıva topraklarına sinmeye çalışan çeşitli dinler bu topraklarda taraftar bulamamıştır ve Şamanizm eskiden olduğu gibi yaşanılmaya devam etmektedir. Bu bölge ile ilgili uluslararası ilişkiler alanında yeteri kadar çalışma bulunmamaktadır. Dolayısıyla bu çalışmada, antik dönemden başlayarak son yüz yıldaki durumu tasvir edilecek ve Sovyet sonrası Tıva Cumhuriyeti'nin siyasi yapısı, kanunları, yönetimi ve uluslar ilişkileri hakkında bilgiler verilecektir. Bu bakımdan bu çalışma, tarihsel arka planını anlamak ve daha sonraki çalışmalara uluslararası ve bölgesel ilişkiler ve hukuk alanında bilimsel ortamda ışık tutmak bakımından önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, with the emerging of modern states, different state structures grabs attention regarding to the field of international politics. The coexistence of the Republic of Tyva within the Russian Federation structure can be evidence for this concept. The examination of the Republic of Tyva location in external and internal relations highlights the legal status of the country. Asian continent has recently begun to attract attention from the point of the international relationship view. However, the geographic and geopolitical position of the Republic of Tyva as“the Centre of Asia”is very important. It is evident that many civilizations choose to seize these lands at various times and attach importance to being central Asia in terms of history and strategic relations. Therefore, the policies of economy, language and culture, war and peace which were carried out among the decision-makers of that period constituted the bases of diplomatic relations of the lands. Many religions could not penetrated into the land of Tyva due to people's having strong lifestyle and deep living philosophy based on local Shamanism which has been continued as common experience in present times, as it used to be. There are not enough studies in this area related to international relations. Therefore, in this research some historical information starting from the ancient times to the last century will be given, in addition its political structure, laws, rules and regulations and administration at the post-Soviet period will be described as necessary. It is hoped to shed light on the future work in the scientific environment in international and regional relations and law.