Dipper ve Non-dipper hipertansiyonu olan hastalarda totalkan viskozitesinin karşılaştırılması
Comparison of whole blood viscosity in patients with Dipperand Non-dipper hypertension
  1. Tez No: 622751
  2. Yazar: ABDULLAH KADİR DOLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT GÜRAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Bu çalışmada total kan viskozitesi ile dipper ve non-dipper hipertansiyon arasındaki ilişki araştırılmştır. Gereç ve Yöntemler: Bu çalışmada Ankara Numune Eğitim Araştırma Hastanesine Ocak 2012 ile Aralık 2016 tarihleri arasında başvuran hastalar retrospektif olarak taranmıştır. Geçmiş tıbbi hikaye, KV risk faktörleri, hastaların kullandıkları ilaçlar, fizik muayene bulguları ve laboratuvar analizleri (Tam kan sayımı ve standart biyokimyasal parametreler dahil) hasta dosyalarından kaydedildi. Toplamda çalışmaya 530 hasta (Bunların 392'si hipertansif, 138'i normotansif idi) alındı. Koroner arter köprüleme tedavisi yada perkütan koroner girişim ile koroner revaskülarizasyon öyküsü olan, aktif enfeksiyonu olan, hematolojik (anemi dahil) hastalığı olan, onkolojik ve inflamatuvar hastalığı olan, şiddetli kapak hastalığı olan, hipotiroidi-hipertiroidisi olan, sekonder HT'si olan, sol ventrikül sistolik disfonksiyonu olan (EF
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we investigated the association between WBV and the dipping and non-dipping patterns of BP in hypertensive subjects. Material and Methods: In this study, in Ankara Numune Training and Research Hospital, the patients whose ambulatory blood pressure records had been evaluated retrospectively between January 2012 and December 2016, were screened. Past medical history, including cardiovascular risk factors, medications, and results of physical examination and laboratory analyses (including whole blood counts and standard biochemical parameters), were recorded from patient files and total of consecutive 530 (392 hypertensive and 138 normotensive) patients were included. Patients who have a previous history of coronary revascularization, either coronary artery bypass graft (CABG) or percutaneous coronary intervention (PCI), active infection, hematological (including anemia), oncological or inflammatory disease, renal or hepatic insufficiency, severe valvular disease, hypo- and hyper-thyroidism, secondary HT, systolic dysfunction of left ventricle (ejection fraction