Kardiyopulmoner bypass esnasında antikoagülan kullanımı mikrotrombüs oluşumunu tam olarak engelliyor mu?
Does the use of anticoagulants during cardiopulmonary bypass prevent microthrombosis formation completely?
- Tez No: 622754
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDİNÇ EROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Giriş ve amaç: Açık kalp ameliyatlarından sonra meydana gelen organ fonksiyon bozukluklarının uzun zamandır bilinen sebeplerinden biri, mikroembolilerdir. 40 mikronun altındaki emboliler vücudun çeşitli yerlerinde kalınlığı 8-10 mikron olan damarları tıkayarak hücre ölümüne sebep olur. Yaygın hücre nekrozu ile kapiller permeabilitede artış intertisyel ödeme sebep olur. Sistemik venöz basınç artarken hemodilüsyon ile kolloid ozmotik basınç düşer. KPB zamanına da bağlı olarak interstisyel sıvı miktarı giderek artar. Bu dönemde multipl emboliler kalp, akciğer, böbrek, santral sinir sistemi, pankreas ve karaciğer başta olmak üzere tüm organlarda fonksiyonel bozukluklara sebep olur. Bu çalışmada, kardiyopulmoner bypass esnasında antikoagülan kullanımının mikrotrombüs oluşumunu engelleyip enellemediğini incelemek amaçlanmıştır. Metod: Bu çalışma prospektif kesitsel olarak tasarlandı, 01.05.2016 – 10.06.2016 tarihleri arasında Kahramanmaraş Sürçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kalp Damar Cerrahi Kliniğinde, açık kalp cerrahisi yapılan 19 erkek ve 23 kadın toplam 42 hasta ile yürütüldü. Çalışmaya dahil edilen hastaların demografik, klinik ve cerrahi verileri değerlendirildi. Tekrarlı ölçüm yapılan çalışmada; anestezi indüksiyonu öncesi, kardiyopulmoner bypass başladıktan yarım saat sonra, sternum kapatıldıktan sonra ve postoperatif 1. günde faktör II, faktör V, faktör VII, faktör X, antitrombin-III, protein C, protein S, fibrinojen, d-dimer, aPTT, PT, INR, trombosit, hemoglobin, hematokrit kan örnekleri alınarak koagülasyon sistemi değerlendirildi. Aynı zamanda preoperatif, postoperatif 1, 2. ve 3. günlerde üre, kreatinin, AST, ALT, trombosit, hemoglobin, hematokrit için kan değerleri ölçüldü. Elde edilen veriler SPSS 20.0 paket programında değerlendirildi. İstatistiki hesaplamalar için; sayı, yüzde, ortalama ve standart sapma şeklinde değerler gösterildi. Non-parametrik değişkenlerin karşılaştırılmasında tekrarlı ölçümlerde Fridman testi, parametrik değişkenlerin karşılaştırılmasında tekrarlı ölçümlerde Repeated-measures ANOVA testi kullanıldı. Araştırma için etik onay ve uygulanmanın yapılacağı kurumda yasal izni alınarak, araştırrmaya dahil edilen hastaların sözel ve yazılı onamları alındı. xiii Bulgular: Araştırmaya dahil edilen hastaların % 54.8'i kadın, % 45.2'si erkek olup, yaş ortalaması 57.33 ± 14.14 yıl idi. Ortalama Kardiyo Pulmoner Baypas süreleri 78.04 ± 31.85 dk, Kros Klemp süreleri 44.30 ± 23.87 dk, drenaj miktarları 465.47 ± 238.00 ml, yoğun bakımda kalış süreleri 2.66 ± 1.09 gün, hastanede kalış süreleri 6.83 ± 1.59 gün idi. Labaratuvar değerlendirmelerinde FII, FV, FVII, FX, AT III, protein C ve protein S değerlerinin farklı zamanlarda elde edilen ölçümleri arasında anlamlı farklılık saptandı (p < 0.05). aPTT, PT, INR, fibrinojen, d-demir, trombosit, hematokrit ve hemoglobin değerleri“anestezi indüksiyonu öncesi”,“KPB 30. dk.”,“sternum kapatılırken”ve“postop 1. günde”alınan kan örnekleri arasında istatistiksel olarak anlamlılık saptandı (p < 0.05). Üre, kreatin, AST, ALT, trombosit, hematokrit ve hemoglobin değerleri karşılaştırılmasında; ölçümler içinde zamana göre anlamlılık saptandı (p < 0.05). Sonuç: Bu çalışamada nörokognitif fonksiyon bozukluğu acısından patolojik herhangi bir bulgu postoperatif dönemde saptanmadı. Çalışılan parametrelerin değerleri her aşamada genel olarak beklenen seviyelerde seyretmiştir. Koagulasyon faktör düzeyleri, hemoglobin, hematokrit, trombosit düzeyleri, karaciğer ve böbrek fonksiyon düzeylerinde yapılan değerlendirmelerde mikrotrombüs oluşumunu destekleyecek bulgulara rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and purpose: One of the long - known causes of organ dysfunction after open - heart surgery is microembolism. Embolies under 40 microns clog veins 8 - 10 microns thick in various parts of the body and cause cell death. Pervasive cell necrosis and increase in capillary permeability cause edema. Systemic venous pressure increases while hemodilution and colloid osmotic pressure decrease. The amount of interstitial fluid increases gradually depending on the time of CPB. In this period, multiple embolies cause functional disorders in all organs, especially heart, lung, kidney, central nervous system, pancreas and liver. In this study, it was aimed to investigate whether the use of anticoagulants during cardiopulmonary bypass prevented microthrombosis formation. Method: This study was designed as prospective cross-sectional and conducted with a total of 42 patients (19 males and 23 females) underwent open heart surgery in Cardiovascular Surgery Clinic, Faculty of Medicine, Kahramanmaras Sutcu Imam University between 01.05.2016 – 10.06.2016. Demographic, clinical and surgical data of the patients included in the study were evaluated. In the study including repeated measures; before induction of anesthesia, half an hour later after cardiopulmonary bypass started, after the closure of the sternum and on the first postoperative day factor II, factor V, factor VII, factor X, antithrombin-III, protein C, protein S, fibrinogen, d-dimer, aPTT, PT, INR, thrombocyte, hemoglobin, hematocrit blood samples were taken and coagulation system was evaluated. Blood values were also measured for urea, kreatinine, AST, ALT, thrombocyte, hemoglobin, hematocrit on 1st, 2nd and 3rd preoperative, postoperative days. The obtained data were evaluated in SPSS 20.0 package program. For statistics calculations, values such as number, percentage, mean and standard deviation were shown. The Fridman test was used for comparing nonparametric variables in repeated measures and the repeated measures ANOVA test was used for comparing parametric variables in repeated measures. Verbal and written consent of the patients included in the study were obtained by taking the ethical approval and legal permission of the institution where the study will be conducted. xv Findings: 54.8 % of the patients included in the study were female, 45.2 % were male and the mean age was 57.33 ± 14.14 years. Mean Cardio-Pulmonary Bypass time was 78.04 ± 31.85 min, Cross-Clamp time was 44.30 ± 23.87 min, amount of drainage was 465.47 ± 238.00 ml, staying time in intensive care unit was 2.66 ± 1.09 days and staying at hospital was 6.83 ± 1.59 days.