Kardiyopulmoner bypass esnasında tiroid hormon metabolizması ve kalp kapak replasmanı yapılan hastalarda L- tiroksin verilmesinin miyokard fonksiyonuna etkisi
Thyroid hormone metabolism during cardiopulmonary bypass and the effects of L- thyroxine on myocardial function in patients who have heart valve replacement
- Tez No: 108468
- Danışmanlar: PROF.DR. NACİ EMİROĞULLARI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Amaç: KPB esnasında tiroid hormon metabolizmasındaki değişiklikler ve dışarıdan verilen tiroid hormonunun hemodinamik parametreler üzerine olan etkileri daha önce araştırılmış ve farklı sonuçlar bulunmuştur. Ancak yapılan bütün çalışmalarda triiodotironin kullanılmıştır. Biz KPB'nin tiroid hormon metabolizmasına etkisini gözlemlemek ve operasyondan önce verilen L-tiroksinin tiroid hormon metabolizması ve hemodinamik değişkenler üzerine olan etkisini araştırmak için ilk defa L-tiroksin kullanılan bir çalışma planladık. Hastalar ve Metod: Kliniğimizde Mart 2000-Mart 2001 tarihleri arasında kalp kapak replasmanı yapılan ve TRH uyan testine yeterli cevap veren 25 hasta iki gruba ayrıldı. İlk 13 hasta kontrol grubunu oluştururken sonraki 12 hastaya ameliyattan 1 saat önce 100 ug L-tiroksin verildi. Tüm hastalardan operasyondan önce, KPB esnasında ve postoperatif 1, 3, 6, 9, 12, 18, 24, 48 ve 72. saatlerde tT3, tT4, sT3, sT4 ve TSH için kan örnekleri alındı. Ayrıca operasyondan önce ve postoperatif 1, 3, 6, 9, 5412, 18, 24, 48 ve 72. saatlerde termodilüsyon yöntemiyle hemodinamik çalışma yapıldı. Bulgular: KPB esnasında tT3 ve tT4 seviyeleri düşmekte, operasyondan sonra bir miktar yükselmesine rağmen yine düşük kalmaya devam etmekte, ST3, ST4 ve TSH ise KPB esnasında yükselmekte ve KPB'den sonra düşmekteydi. Dışarıdan T4 verilmesiyle KPB esnasında tiroid hormon seviyeleri değişmemekte, ancak KPB'den sonra tT3 seviyeleri artarken tT4, ST3, ST4 ve TSH seviyeleri değişmemekteydi. Yapılan hemodinamik ölçümlerde ise T4 verilmesiyle kalp hızı, kan basıncı, sistemik damar direnci, doku oksijen ihtiyacı ve doku oksijen tüketimi değişmemekte, kardiyak indeks ve atım hacmi indeksi istatistiksel olarak anlamlı olmamakla birlikte artmakta ve pulmoner damar direnci düşmekteydi. Pozitif inotropik ilaç ihtiyacında ise yine istatistiksel olarak anlamlı olmamasına rağmen gözle görülebilen anlamlı bir düşüş vardı. Sonuç: Açık kalp cerrahisinde tiroid hormonlarının rutin kullanılmasına gerek olmamasına rağmen KPB'dan ayrılmasında sorun olabilen veya klasik pozitif inotropik ilaçlara yeterli cevap alınamayan hastalarda kullanılması fayda sağlayabilir. Ayrıca KPB, T4'ün T3'e periferik dönüşümünü bozmamaktadır. 55
Özet (Çeviri)
SUMMARY Objective: Alteration of thyroid hormone metabolism during CPB and effects of externally administered thyroid hormones on hemodynamic parameters was studied previously and was obtained controversial data. Triiodothyronine was used in all of these studies. We performed this study to observe the effects of CPB on thyroide hormones metabolism and to examine the influence of preoperative^ administered L-thyroxine on thyroid hormones metabolism and hemodynamic variabilities. We utilized from L-thyroxine in this study different from the others. Patients and Methods: Twentyfive patients who underwent heart valve replacement and had an adequate response to TRH stimulation test between March 2000 and March 2001 in our clinic, was divided into two groups. While the control group was consisted of by first 13 patients, 100 ug L-thyroxine was administered to other 12 patients one hour before the surgery. Blood samples for tT3, tT4, 1T3, fL* and TSH were obtained before surgery, during CPB and 1, 3, 6, 9, 12, 18, 24, 48 and 72 hours after surgery. In addition, hemodynamic study was performed preoperative and 1, 3, 6, 9, 12, 18, 24, 48 and 72 hours postoperatively by thermodilution method. 56Results: While tT3 and tT4 levels decrease during CPB and stay at these low levels despite a minimal increase after the surgery, fT3, fT4 and TSH levels increase during CPB and decrease after CPB. Thyroid hormone levels do not change during CPB even the addition of T4, but tT4, fTs, fT4 and TSH levels do not change as tT3 levels increase after CPB. In hemodynamic measurements, heart rate, blood pressure, systemic vascular resistance, tissue oxygen delivery and tissue oxygen consumption do not change despite external T4 administration, however cardiac index and stroke volume index increases while pulmonary vascular resistance decreases but these results is not significant statistically. The need of positive inotropic drugs usage decreases but this decreases is also insignificant statistically. Conclusion: It is not necessity to routine usage of thyroid hormones in open heart surgery but they can be useful in patients who have failure of CPB discontinuation or do not have enough respons to inotropik drugs. Moreover, CPB does not alter the periferal conversion of T4 to T3. 57