Akciğer kanseri olgularımızda klinik, laboratuvar özellikler ve sağkalım süresi ile ilişkisi
Clinical, laboratory properties and their relationship with survival time in lung cancer patients
  1. Tez No: 622763
  2. Yazar: DUYGU FİDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNAY AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Akciğer kanseri tüm dünyada ve ülkemizde görülen en ciddi sağlık sorunlarından biridir. Bu çalışmada kliniğimizde yatırılarak takip edilen akciğer kanseri hastalarının epidemiyolojik ve klinik özelliklerinin, seçilen tanı ve tedavi yöntemlerinin, sağkalım ve sağkalım üzerinde etkili olan faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Retrospektif olarak yapılan bu çalışmaya İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı servisinde Ocak 2009-Aralık 2011 tarihleri arasında akciğer kanseri tanısı ile yatırılarak takip edilen 133 hasta alınmıştır. Bu çalışmaya göre yaş ortalaması 64.3 ± 9.97 ve erkek/kadın oranı 5.6/1 oranındadır. Hastaların %51'inin aktif sigara kullanıcısı, %38'inin ise kullanıp bırakmış olduğu görülmüştür. Eşlik eden hastalıklar açısından yapılan değerlendirme sonucunda %81'inde komorbiditeye rastlanmıştır. En çok kullanılan tanı yönteminin %44 oranıyla bronkoskopik yöntemler olduğu tespit edilmiştir. En sık görülen histopatolojik tip küçük hücreli dışı akciğer kanseri (%63), bu grup içerisinde ise skuamoz hücreli akciğer kanseri (%25) olarak hesaplanmıştır. Hastaların yalnızca %8'inin tanı anında erken evre (Evre 1-2) olduğu görülmüştür. Çalışmamızda beş yıllık sağkalım oranı %9.8 olarak bulunmuştur. Yapılan analizler sonucunda sigara kullanımı, hastalığın tanı anındaki evresi ve bununla paralel olarak PET-BT sonuçları beş yıllık sağkalım düzeyi ile ilişkili bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Lung cancer emerges as a serious health problem both in the World and in our country. In this study, we aimed to determine epidemyological and clinical features of lung cancer patients, chosen ways of diagnostics and treatment methods, survival and factors affecting survival in the patients who were followed up at our clinic, retrospectively. 133 patients who were admitted to the Department of Chest Diseases of Istanbul University Cerrahpaşa Medical Faculty between January 2009 and December 2011, were included in this study According to this study, the average age is 64.3 ± 9.97 and the male/female ratio is 5.6 / 1. Of the patients, 51% were active cigarette smokers and 38% were ex-smokers. Comorbidities were found in %81 of the patients. The most common diagnostic method was found to be bronchoscopic methods with the percante of 44. The most common histopathological type was non-small cell lung cancer (63%) and squamous cell lung cancer (25%) in this group. Only 8% of the patients were found to be in early stages of the disease (stage 1-2) at the time of diagnosis. Five-year survival rate was found 9.8% in our study. As a result of the analyzes made; smoking, stage of the disease at the time of diagnosis, and the results of PET-CT in parallel with this, were found to be related to the five-year survival level.