Tükürük makro/mikro element ve sitokin düzeylerinin periodontal hastalık ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between saliva macro/micro elements, cytokines levels and periodontal disease
- Tez No: 622764
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA S. HAKKI
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Tükürük, tamamen invaziv olmayan bir örnekleme yöntemi olup yapısında mikrobiyal ve konak cevap belirteçlerini içermektedir. Tükürük, periodontitis, sistemik hastalıklar, ağız kanserleri ve çürük için bir tanı sıvısı olarak değerlendirilebilmektedir. Bu çalışmada, sağlıklı, gingivitisli, agresif ve kronik periodontitisli bireylerde, tükürükte var olan makro/mikro elementlerin Developmental endothelial locus-1 (Del-1), Lymphocyte function-associated antigen 1 (LFA-1), ve Interlökin 17 (IL-17) sitokin düzeylerinin tespit edilerek gruplar arası karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu çalışmaya, Selçuk Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesine başvuran, sistemik olarak sağlıklı, sigara içmeyen, klinik ve radyografik olarak teşhisi konulmuş (50 sağlıklı, 50 gingivitis, 50 kronik periodontitis ve 40 agresif periodontitis) toplam 190 birey dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen her bireyin klinik periodontal kayıtları alındıktan sonra, bireylerden uyarılmamış tükürük örnekleri element ve sitokin analizi için toplandı. Tükürük örnekleri, makro/mikro elementlerin ICP-MS (Inductively Coupled Plasma-Mass Spectrometer) ile ve sitokinlerin de ELISA yöntemi ile analizi sürecine kadar -80 C˚ de saklandı.
Özet (Çeviri)
Saliva is readily accessible and non-invasive collection method, and contains locally produced microbial and host response mediators. Saliva has been increasingly evaluated as a diagnostic fluid for detecting periodontitis, systemic disorders, oral cancers and caries. The purpose of this study was to investigate and compare salivary development endothelial locus-1 (Del-1), lymphocyte function-associated antigen-1 (LFA-1), interleukin-17 (IL-17) cytokines and salivary macro/micro elements' levels in patients with healthy, gingivitis, aggressive and chronic periodontitis status. In this study, systemically healthy and nonsmokers 190 participants from Selcuk University Faculty of Dentistry, Periodontology (50 healthy, 50 gingivitis, 50 chronic periodontitis and 40 generalized aggressive periodontitis) were included. Clinical periodontal parameters were recorded, and unstimulated saliva samples were collected from patients for the element and cytokine analysis. Samples were stored in -80 ˚ C until analysis with ICP-MS and ELISA.