Yozgat Şehir Hastanesinde çalışan hemşirelerin yaşam kalitesinin belirlenmesi
Determination of quality of life of nurses working in Yozgat City Hospital
  1. Tez No: 622770
  2. Yazar: FEYZA YETİŞİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVİL ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırma, Yozgat Şehir Hastanesinde çalışan hemşirelerin yaşam kalitesinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapıldı. Araştırma Yozgat Şehir Hastanesinde çalışan 414 hemşirenin 290'ı ile (%70) yürütüldü. Araştırma yapılması için gerekli etik onay ve kurum izinleri alındı. Araştırmanın verileri tanımlayıcı anket formu ve Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği Kısa Formu (WHOOQL-Bref) Türkçe versiyonu kullanılarak toplandı. Verilerin analizinde sayı, yüzdelik, median, minimum ve maximum değerler, ortalama, standart sapma kullanıldı. Hemşirelerin, %73,1'i kadın, %52,4'ü bekâr ve %41'i lisans mezunudur. Hemşirelerin %53'ü 19-29 yaş arasında, %56,6 'sının çalışma yılı 1-9 yıl arasında ve %66,8'i 1-5 yıl arasında aynı kurumda çalışmaktadır. Hemşirelerin WHOQOL kısa formu bedensel alan alt boyut puan ortalaması 13,09±2,36, ruhsal alan alt boyut puan ortalaması 13,39± 2,32, sosyal alan alt boyut puan ortalaması 13,35±2,73 ve çevresel alan alt boyut puan ortalaması ise 12,32±2,13'dır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the quality of life of nurses working in Yozgat City Hospital. The research was conducted with 290 of 414 nurses (%70) working in Yozgat City Hospital. Ethical approval and institutional permissions were obtained for conducting the study. Research datas were collected by using descriptive questionnaire form and Turkish version of World Health Organization Quality of Life Short Form (WHOOQL-Bref). Number, percentage, minimum-maximum values, mean and standard deviation were used in the analysis of the data. 73.1% of the nurses are women, 52.4% are single and 41% are bachelors. 53% of the nurses are between 19-29 years old. 56.6% of them have been working for 1-9 years and 66.8% of them have been working for 1-5 years in the same institution. The mean score of the WHOQOL short form somatic subscale of the nurses was 13.09 ± 2.36, the mean score of the sub-dimension of the mental area was 13.39 ± 2.32, the mean score of social domain sub-dimension was 13.35 ± 2.73, the mean score of the sub-dimension of the environmental area is 12,32 ± 2,13.