Sekonder hiperparatiroidizmi olan kronik hemodiyalizhastalarında intravenöz aktif D vitamini tedavisinin solventrikül kitle indeksi üzerine etkisi
Effect of intravenous active vitamin-D treatment onthe left ventricular mass index in chronic hemodialysispatients with secondary hyperparathyroidism
- Tez No: 622769
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET DENİZ AYLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Hemodiyaliz hastalarında kalp damar hastalıklarına ait ölüm oranı genel popülasyona oranla yüksektir. Üremiye bağlı risk faktörleri arasında kronik böbrek yetmezliğinde gelişen sekonder hiperparatroidizm önde gelen sebeplerden biridir İntakt parathormon düzeyinin kontrol altına alınmasının sol ventrikül kitle indeksi üzerine olan etkisi açık değildir. Bizde buradan yola çıkarak intakt parathormonun intravenöz aktif D vitamini tedavisi ile kontrol altına alınması, sekonder hiperparatiroidizmi olan hemodiyaliz hastalarında sol ventrikül kitlesi üzerine olan etkisini değerlendirmek üzere , parathormon seviyesi yüksek olan hastalara 6 ay süre intravenöz aktif D vitamini tedavisi uygulanarak sol ventrikül kitlesini tedavi öncesi ve sonrası değerlendirdik. Sol ventrikül kitle indeksleri değerlendirildiğinde; başlangıçta 294.40 ±103.02 iken 6 ay intravenöz aktif D vitamini tedavisi sonrası 250.4±101.44 ile sol ventriküll kitle indeksleri değerlerinin ortalamaları arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Yaptığımız çalışmada intravenöz aktif D vitamini tedavisi ile intakt parathormon düzeyi yüksekliğinin azalması ve beraberinde sol ventikül hipertrofisinin hafifletilmesinde kilit rol oynayabileceğini düşünmekteyiz. Bu sonucu teyit etmek için çok merkezli geniş çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
In hemodialysis patients, the mortality rate for cardiovascular diseases is higher than the general population. Among the risk factors associated with uremia, secondary hyperparathyroidism, which develops in chronic kidney failure, is one of the leading causes. In order to control the effect of intact parathyroid hormone on the left ventricular mass in hemodialysis patients with secondary hyperparathyroidism, we used intravenous active vitamin D treatment for 6 months before the treatment of the left ventricular mass to evaluate the effect of hemodialysis patients with secondary hyperparathyroidism. We evaluated the post. When left ventricular mass indices are evaluated; While initially 294.40 ± 103.02, 6 months after intravenous active vitamin D treatment, the difference between the mean values of 250.4 ± 101.44 and left ventricular mass indexes was statistically significant. In our study, we think that intravenous active vitamin D treatment may play a key role in decreasing the level of intact parathormone level and also accompanying the relief of left ventricular hypertrophy. Extensive multicenter studies are needed to confirm this result.