Doğum sonu yaşam kalitesi ile maternal bağlanma arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between maternal attachment and postpartum quality of life
  1. Tez No: 622837
  2. Yazar: ÖZGE YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERİMAN SOĞUKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Doğum sonu yaşam kalitesi ile maternal bağlanma arasındaki ilişkiyi inceleyerek literatüre katkı sağlamak, sağlık profesyonellerini bilgilendirmek çalışmanın temel amacını oluşturmuştur. Diğer yandan bu çalışma ile doğum sonu yaşam kalitesi ve maternal bağlanma konusunda farkındalık yaratılarak anne ve bebek sağlığına katkıda bulunmak hedef olarak belirlenmiştir. Yöntem: Uşak İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde yer alan Sivaslı Aile Sağlığı Merkezi'ndeki anneler ile çalışma yapılmıştır. Araştırmacının yüksek lisans öğrencisi olması nedeniyle zaman sınırlılığının olması ve ilçe merkezinde yapılan araştırmada bir ASM olması sebebiyle örneklem seçimine gidilmeden 01.10.2018-01.01.2019 tarihleri arasında Sivaslı Aile Sağlığı Merkezi'ne gelen ve araştırmaya dahil edilme kriterlerine uyan tüm anneler çalışmaya dahil edilmiştir (n=45). Araştırma verileri sosyodemografik, obstetrik verilerden oluşan tanıtıcı anket formu, doğum sonu yaşam kalitesi ile maternal bağlanma ölçeğinden oluşmaktadır. Veriler değerlendirilirken sayı, yüzde dağılımı, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis testi ve Spearman korelasyon analiz testiden yararlanılmıştır. Bulgular: Doğum Sonu Yaşam Kalitesi ölçeğinden elde edilenpuan ortalaması 24.07±2.77, Maternal Bağlanma Ölçeği toplam puan ortalaması 94.04±6.84 olarak belirlenmiştir. Yapılan analiz sonucunda da doğum sonrası yaşam kalitesi ile maternal bağlanmada arasında pozitif bir ilişki saptanmıştır ( r=0.583; p0.05) alt faktörü ile maternal bağlanma arasında ise bir ilişki saptanmamıştır. Sonuç: Çalışma sonucunda doğum sonrası yaşam kalitesi puanı ile maternal bağlanma puanı arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki vardır. Doğum sonu yaşam kalitesi arttıkça maternal bağlanma düzeyi de artmaktadır. Anahtar Kelimeler; Doğum Sonu dönem; Doğum Sonu Yaşam Kalitesi; Maternal Bağlanma
Özet (Çeviri)
Aim: To contribute to the literature by examining the relationship between postpartum quality of life and maternal attachment and to inform health professionals and to raise awareness of postnatal quality of life and maternal attachment and to achieve results that will have a significant impact on the health of mother and baby. Method:A study was conducted with mothers in Sivaslı Family Health Center, which is located within the Uşak Provincial Health Directorate.Since the post-graduate study was limited in time and it was the only Family Health Center in the research conducted in the district center, no sample selection was made. All mothers who came to Sivas Family Health Center and met the inclusion criteria were included in the study (n = 45). Postnatal Quality of Life scale total score was 24.07 ± 2.77 and the mean score of Maternal Attachment Scale was 94.04 ± 6.84. There is a medium-strong positive relationship between postnatal quality of life score and maternal attachment score. Number, percentage distribution, Mann Whitney U and Kruskal Wallis and Spearman correlation tests were used to evaluate the data. There is a relationship between maternal attachment scores and“friendship with relatives”(r=,514**;p 0.05) factor on Postpartum Quality of Life scale. Conclusion: At the end of the study, there is a positive relationship between postnatal quality of life score and maternal attachment score. Maternal attachment level increases as postpartum quality of life increases. Keywords; Postpartum Period, Postpartum Quality of Life; Maternal Attachment