Doğum sonu yaşam kalitesinin maternal bağlanmaya etkisi
Effect of postpartum quality of life on maternal attachment
  1. Tez No: 576955
  2. Yazar: RUKİYE DİKMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENAY TOPUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Araştırma, Ocak 2016-Haziran 2016 tarihleri arasında Yozgat merkezde bulunan sekiz aile sağlığı merkezinde, 1-1.5 aylık bebeklerini aşıya veya muayeneye getiren annelerle gerçekleştirildi. Veriler kişisel bilgi formu, Maternal Bağlanma Ölçeği (MBÖ), Doğum Sonu Yaşam Kalitesi Ölçeği (DSYKÖ) ile elde edilmiştir. Verilerin analizinde iki grup karşılaştırmaları Mann-Whitney U testi ile, ikiden daha fazla grup karşılaştırmaları Kruskal-Wallis analizi, sayısal değişkenler arası ilişkiler Spearman korelasyon analizi ile değerlendirilmiştir. Araştırmada, annelerin doğum sonu yaşam kalitesi ölçeği puan dağılımları incelendiğinde;“akraba”alt boyut puan ortalamasının 22,0±3,4,“sosyo-ekonomik”alt boyut puan ortalamasının 20,6±5,3,“eş”alt boyut puan ortalamasının 22,9±4,2,“sağlık”alt boyut puan ortalamasının 20,6±4,1“psikolojik”alt boyut puan ortalamasının 21,8±3,7 ve“doğum sonu yaşam kalitesi ölçeği”puan ortalamasının 21,5±3,8 olduğu ve“maternal bağlanma ölçeği”toplam puan ortalamasının 91,1±11,5 olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The study was carried out with mothers who brought their infants 1-1.5 months of age to vaccination or medical examination between January 2016 and June 2016 in eight family health centers located in the city center of Yozgat (n:120). The data were obtained with Personal Information Form, Maternal Attachment Scale (MAS), Postnatal Quality of Life Scale (PQLS). In the analysis of the data, the two groups were compared with the Mann Whitney U test, and more than two group comparisons were made by Kruskal Wallis analysis and the relationships between the numerical variables were evaluated by Spearman correlation analysis. In the study, when the postpartum quality of life scale scores of the mothers were examined, it was determined that 'relatives' sub-dimension score averaged 22.0 ± 3.4; 'socioeconomic' sub-dimension score averaged 20.6 ± 5.3; 'peer' sub-dimension score averaged 22.9 ± 4.2; 'health' sub-dimension the mean of 20.6 ± 4.1; 'psychological' sub-dimension mean score was 21.8 ± 3.7; the 'postpartum quality of life scale' mean score was 21.5 ± 3.8 and the 'mean of maternal attachment scale' was 91.1 ± 11.5.