Yalın üretim teknikleriyle imal edilen malzemelerin artıkları ile üretilen granüllerden elde edilen yeni pla filamentinin özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the properties of the new pla filament obtained from thewaste materials produced by the lean manufacturing techniques
  1. Tez No: 622951
  2. Yazar: MURAT ÇÖMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL TOPCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada sanayileşmenin artması ile paralel olarak artan ham madde ihtiyacının artışı, buna nazaran artık malzemelerden çeşitli yöntemler ile elde edilen yeni ham maddenin kullanımı ele alınmıştır. Bu yeni hammadde kullanımının malzemenin mekanik özelliklerine etkisi incelenecektir. Yapılan araştırma ve incelemelerin sonucunda ülkelerin gelişmişlik seviyesi ile artan sanayileşmede hammadde kullanımının hızla artması, yeni hammadde bulmada yaşanan zorluklar, artışla birlikte tükenmeye başlayan hammaddelerin madi ve manevi sorunları ele alınmış,daha öncesi çeşitli işlemlere maruz kalmış hammaddelerin tekrar üretime kazandırılması yöntemi ile aynı maddelerin üretilmesi ve malzemenin özelliklerindeki değişimi konusu ele alınmıştır. Özellikle PLA malzeme granüllerinin ele alındığı bu tez çalışmasında hammadde temini ve malzemelerin özellikleri hakkında detaylı bir inceleme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, in parallel with the increase of industrialization in creased the need to in creaseraw materials, the reare several methods of materials now than that obtained with the use of new raw materials. This new use of the properties of the material effect of raw materials will be examined. As a result of the research and development level of countries with in creasing industrialization of raw material in creased rapidly, the use of new raw materials began turn out of challenges in finding, with the increase of the raw materials, madi and spiritual issues have been addressed, before he was exposed to various processes for production of raw materials, production of the same it emby the method of acquiring and exchanging the material's properties are discussed in question. Especially the PLA material granule taken of this thesis study, raw material supply and properties of materials as a detaile dreview.