Microorganism compositions for the degradation of lipids in wastewater
Atiksularda bulunan yağ bileşiklerini parçalayan mikroorganizma karişimi elde edilmesi
  1. Tez No: 622967
  2. Yazar: MAMADOU MALICK DIALLO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu tez kapsamında, yağlı çamur, dizel ve bitkisel yağı verimli bir şekilde parçalayabilen mikroorganizma konsorsiyumları oluşturularak, biyodegradasyon etkinlikleri değerlendirilmiştir. Yağların degradasyon oranları gravimetrik analiz metodu kullanılarak belirlenmiştir. Gaz Kromatografisi (GC) ve Yüksek Performanslı Sıvı Kromatografisi (HPLC) ile parçalanma sonrası kalan hidrokarbonlar ve triasilgliseritlerin analizleri gerçekleştirilmiştir. Örneklemeden sonra, filogenetik analizler, 2SA, 2SC, C1-8 ve C1-9 nolu izolatların Acinetobacter, 7SA Bacillus, 2SB Chryseobacterium ve NPK Pseudomonas genusuna ait olduğunu göstermiştir. Ayrıca 2SB, 7SA ve NPK, biyosürfektan üretme kabiliyetine sahiptir. Yağlı çamurun parçalanması için Acinetobacter izolatları ve NPK'dan bir konsorsiyum oluşturulmuştur. 2SA, C1-8 ve C1-9 alkanları büyük ölçüde parçalarken, PAH'lar ise NPK ve 2SA tarafından parçalanmıştır. Konsorsiyumun yağlı çamur degradasyonu oranı 30 °C ve pH 7,0'de % 93 olarak gözlenmiştir. Moleküler çalışmalar sonucunda, alkB, almA ve cyp153 geninin yalnızca 2SA'nın gDNA'sında bulunduğu saptanmıştır. Ayrıca, C1-8 ve C1-9'da ise alkB ve almA saptanmıştır. 2SA'nın kurstakin varlığındaki dizel yağın parçalanması etkinliği de değerlendirilmiştir. Yağ parçalanma etkinliği kurstakin varlığında %90, yokluğunda ise %70 olarak belirlenmiştir. 2SA, 2SB ve 2SC konsorsiyumu, 14 gün sonra zeytinyağının %96'sını parçalamıştır. Bu izolatlar, tributyrin agar testinde yüksek lipaz üretimi göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aimed to establish consortia of microorganisms that can degrade crude oil, diesel and vegetable oil efficiently. The degradation rates were determined using gravimetric analysis method. GC and HPLC were respectively used to determine the residual hydrocarbons and triacylglycerides. After sampling, the phylogenetic analyses classified the selected strains as Acinetobacter (2SA, 2SC, C1-8 and C1-9), Bacillus (7SA), Chryseobacterium (2SB) and Pseudomonas (NPK). 2SB, 7SA and NPK isolates displayed ability to produce biosurfactants. A consortium consisting of 2SA, C1-8, C1-9 and NPK was established for the degradation of oily sludge. Acinetobacter strains showed high degradation capability of alkanes, while PAHs were degraded by NPK and 2SA. The rate of oily sludge degradation by the consortium was optimum (93%) at 30°C, pH 7. The gDNA of strain 2SA revealed the presence three different alkane hydroxylases (AH) genes (alkB, almA and cyp153), while that of strains C1-8 and C1-9 harboured alkB and almA. The influence of kurstakin molecules on the ability of 2SA to degrade diesel oil was also evaluated. The results showed that the diesel oil degradation was less in the absence of kurstakin (70%) than its presence (90%). A consortium of 2SA, 2SB and 2SC was able to degrade 96% of olive oil after 14 days. The isolates recorded high lipase production using the tributyrin agar test.