Koklear implant aktivasyonunun postüral stabilite üzerine etkisi
Effect of Cochlear İmplant Activation on Postural Stability
- Tez No: 622966
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE BATUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Literatürde işitsel uyaranın postüral kontrol üzerinde etkisi farklı sonuçları içeren bir çalışma konusudur. Önceki çalışmalarda akustik uyaranın varlığının postüral kontrol üzerine etkisi, normal işiten bireylerde ve işitme kayıplı bireylerde değerlendirilmiştir. Bu çalışmanın amacı; yetişkin koklear implant kullanıcılarında ses işlemcisi açık beyaz gürültü uyaranı varlığında, ses işlemcisi açık ortam gürültüsü varlığında ve ses işlemci kapalı olmak üzere üç farklı durumda katılımcıların denge performanslarını incelemek ve beyaz gürültü uyaranın denge üzerine etkisini araştırmaktır. Bu amaçla çalışmaya 18-35 yaş aralığında unilateral koklear implant kullanıcısı olan 34 genç yetişkin dahil edilmiştir. Çalışmaya katılan bireylere öncelikle Baş Dönmesi Engellilik Envanteri (BEE) uygulanmıştır. BEE sonucuna göre 16 puan altında alan katılımcılara sırasıyla Keskinleştirilmiş Romberg Testi, Fukuda Adımlama Testi ve Statik Postürografi değerlendirmesi yapılmıştır. Statik Postürografi test bataryasından Dengenin Kliniğe Uyarlanmış Duyusal Etkileşim Testi (mCTSIB) ve Tek Taraflı Duruş Testi ile ses işlemcisi açık beyaz gürültü varlığında, ses işlemcisi açık ortam gürültüsü varlığında ve ses işlemcisi kapalı durumda denge performansları kıyaslanmıştır. Beyaz gürültü uyaranı katılımcıların 1 metre önünde kulak hizasında hareketsiz bir hoparlör ile 65 dB'de sunulmuştur. Çalışmanın sonucunda, beyaz gürültü varlığında ve ses işlemcisi kapalı Fukuda Adımlama Testinde yer değiştirme (cm) bakımından anlamlı bir farklılık elde edilmiştir (p=.004). Yapılan mCTSIB testinde en iyi denge performansı ortam gürültüsünde elde edilmiş olmasına rağmen üç farklı durum arasında anlamlı farklılık tespit edilmemiştir (p>.05).
Özet (Çeviri)
In the literature, the effect of auditory stimulus on postural control is a study subject with different results. In previous studies, the effect of acoustic stimulus on postural control was evaluated in normal hearing individuals and hearing impaired individuals. The aim of the present study was to evaluate the postural stability in young adults with cochlear implant and to investigate the effect of the white noise stimulus on the balance in three different situations: (1) Presence of the white noise stimulus while sound processor is activated, (2) Presence of the open ambient noise while sound processor is activated, (3) The sound processor is deactivated. For this aim, 34 young adults with unilateral cochlear implant between the ages of 18 and 35 included in the study. Firstly, Dizziness Handicap Inventory (DHI) was applied to the subjects. According to the DHI, subjects with scores of less than 16 points were evaluated with Sharpened Romberg Test, Fukuda Stepping Test and Static Posturography, respectively. Modified Clinical Test of Sensory Interaction in Balance (mCTSIB) and the Unilateral Stance Test from the Static Posturography test battery were used. The balance performances were compared in three different conditions as explained above. The speaker was located 1 meter away from the subject and the white noise stimulus was presented at 65 dB. As a result of the study, a significant difference was obtained in the presence of white noise while sound processor activated and the sound processor deactivated conditions in Fukuda Stepping Test (p=.004). Although the highest balance performance was obtained in ambient noise in the mCTSIB test, no significant difference was found between the three different conditions (p>.05).