Patolojik lenfadenopatili hastalarda klinik, laboratuar, ultrasongrafi bulguları ile histopatoloji sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of histopathology results with clinical, laboratory, ultrasonographic findings in patients with pathologic lymphadenopathy
- Tez No: 623015
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN ACIPAYAM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Çocukluk çağında lenfadenopati sık görülen semptom ve bulgular arasında yer almaktadır. En sık sebebleri enfeksiyon hastalıkları ve otoimmun hastalıklar iken korkulanı malignitelerdir. Lenfadenopati lokal veya generalize olabilmektedir. Lokal olanlarda ön planda enfeksiyonlar yer alırken, generalize lenfadenopatide ise sistemik hastalıklar düşünülmelidir. Lenfadenopiatilerde malignite çıkma olasılığı %1-3 oranındadır ve en sık lenfomalar gözlenir. Ultrasonografi ayırıcı tanıda hekime bazı bulguları ile malignite yönünde yardımcı olabilir. Tanısı kesinleştirilememiş, malignite düşünülen vakalarda biyopsi yapılması esastır. Bu çalışmada patolojik lenfadopatili hastaların sosyo demografik verileri klinik laboratuar, ultrason bulguları ve histopatoloji sonuçlarının karşılaştırılması hedeflenmiştir. Bu amaç doğrultusunda Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne Ocak 2014 ve Eylül 2016 tarihleri arasında başvuran 857 lenfadenopatili hastadan (328 kız-529 erkek) 50 adet (39'u erkek, 11'i kız) patolojik lenfadenopatili hastaya ilişkin klinik, laboratuar, ultrasonografi bulguları ve histopatoloji sonuçları dosyalarından geriye dönük olarak değerlendirilmiştir. Çalışmaya dahil edilen 50 hastanın yaşları 12 ay-192 ay arasında değişmektedir. Çalışmadan elde edilen veriler SPSS 20.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Tanımlayıcı istatistikler olarak ortalama, standart sapma ve yüzde dağılımlar verilmiştir. Grupların birbiriyle karşılaştırılmasında ki kare testi kullanılmıştır. Çalışma hastalarının en sık başvuru yakınması boyunda şişlik (35 olgu %70) olduğu bulunmuştur. Hastaların 24'ünde lenfadenopati boyutu 3 cm'nin üzerindeydi. Lenfadenopatilerden 35'i servikal, 15'i ise servikal dışı lokalizasyona sahipti. Bu hastalardan 35'inde reaktif, 15'inde ise non-reaktif USG sonucu saptanmıştır. Hastalardan 38'inde benign hastalık, 12'sinde ise malignite saptandı.
Özet (Çeviri)
The lymphadenopathy is one of the common symptoms and pathologies in childhood. The most common causes are infectious diseases and autoimmune diseases, as well as malignity which is the most frightening complication. The lymphadenopathy can be local or generalized. Systemic diseases should be considered for generalized lymphadenopathies while locally acquired lymphadenopathy is characterized with infections. The likelihood of malignancy in lymphadenopathies is 1-3% and the mostly lymphomas are seen. Ultrasonography may be helpful in malignancy with some findings in the differential diagnosis of the disease. In cases where malignancy is suspected, which the diagnosis is incomplete, the biopsy is required. In this study, we aimed to compare sociodemographic data of clinical, laboratory, ultrasound findings and histopathology of patients with pathologic lymphadenopathy. For this purpose, among 857 lymphadenopathic patients (328 females-529 males) who were admitted to Kahramanmaras Sütçü İmam University Medical Faculty Hospital between January 2014 and September 2016, 50 patients (39 male, 11 female) with pathologic lymphadenopathy, included in terms of clinical, laboratory, ultrasound findings and histopathology results were retrospectively evaluated. The ages of the 50 patients included in the study ranged from 12 months to 192 months. The data obtained from the study were analyzed by the SPSS 20.0 package program. Mean, standard deviation and percentage distributions are given as descriptive statistics. A square test was used to compare groups. The most common complaints of the study patients were swelling in the neck (35 cases 70%). Lymphadenopathy size was over 3 cm in 24 of the patients. Of the lymphadenopathies, 35 had cervical and 15 had noncervical localization. Among these patients, it was diagnosed with reactive in 35 patients and non-reactive in 15 patients. Of the patients, 38 had benign disease and malignancy was observed in 12 patients.